Иво Прокопиев: Политиката все повече се превръща в гигантска симулация на демокрация

Протестите са, защото в България винаги побеждават интересите на един постоянен олигархичен елит, твърди пред „Дер Щандарт“ бизнесменът

Иво Прокопиев„Все по-често в София може да чуете, че „Мафия има в много държави по света, но само на едно място Мафията си има държава и това е България“. За съжаление през последните три правителствени мандата, България направи сериозно отстъпление по отношение на върховенството на закона, качеството на бизнес средата и свободата на медиите.“ Това заявява издателят и бизнесмен Иво Прокопиев пред австрийския вестник „Дер Щандарт“. В същия вестник банкерът Цветан Василев даде интервю след назначаването на служебното правителство, в което нападна президента Росен Плевнелиев. Пак в „Дер Щандарт“ шефът на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев пък наскоро атакува Иво Прокопиев и бизнеса му. Прокопиев се възползва от правото си на отговор и даде интервю. В по-голямата си част то е публикувано в електронното издание  „Дневник.БГ„, където бизнесменът е съдружник.

Прокопиев цитира докладите на Репортери без граница, на Фрийдъм Хаус, на Държавния департамент на САЩ за свобода на медиите. Той посочва, че в класацията „Doing business“ на Световната банка, България се е сринала от 59 на 87-мо място за пет години. Чуждите инвестиции през 2013 се очаква да бъдат около 10 пъти по-малко отколкото през 2008 и причината за това не е само в кризата. Според Иво Прокопиев всички обективни външни индикатори говорят, че България върви назад, а не напред.

Той казва, че през последните три мандата политиката все повече се превръща в една гигантска симулация на демократичен процес. „Привидно демокрацията функционира, но всъщност всички независими институции се контролират от един център и резултатът от изборите винаги е един и същ – винаги побеждават интересите на един постоянен олигархичен елит, който преразпределя обществените ресурси в своя лична полза.“ По тази причина според него все повече млади хора напускат страната, тъй като не виждат перспектива. Същото се отнася и за инвеститорите. ЕВН, казва той, започна дело срещу България заради увредени интереси в резултат на непредвидимата регулаторна среда. Заради тормоз от страна на финансовия регулатор застрахователят VIG продаде най-големия пенсионен фонд Доверие на странен купувач, а от страната се оттеглиха компании като E.ON, ENEL, Deutche Telekom и много други.

Българите са достигнали своята граница на търпимост след избирането на Делян Пеевски за шеф на ДАНС, продължава Прокопиев. Тогава „…изведнъж всички грозни и уродливи сраствания на бизнес интерес, медии, правосъдие в политиката придобиха конкретно и видимо измерение. Самият г-н Пеевски беше уволнен лично от Сергей Станишев, когато той беше премиер на предишното правителството с участието на социалистите. Причината беше шумен корупционен скандал, за който г-н Пеевски беше разследван.“

На въпрос на „Дер Щандарт“ с какво Иво Прокопиев се отличава от така наречените олигарски в България, той обяснява, че се стреми да спазва  принципа на равно отстояние от политическите партии. „Като журналист, издател и след това бизнес лидер съм участвал в много от важните реформи в България – въвеждането на валутния борд, пенсионната реформа, създаване на саморегулация в медиите, обединение на представителството на бизнеса и много други проекти с голяма обществена значимост“, обяснява интервюираният. И допълва, че е започнал кариерата си преди 20 години като журналист в основания от него и негови приятели в. „Капитал“.

„За мен медиите винаги са били повече кауза, отколкото бизнес. Когато дойде кризата, решихме да затворим няколко издания, вместо да търгуваме съдържанието им, както правят много от медийните фирми, за да оцеляват. Смятам, че това е по-честния подход спрямо читателите“, разкрива Прокопиев.

Той посочва, че най-добрият начин един предприемач да забогатява, е когато средата за бизнес се подобряване прекъснато, рискът намалява продажбите растат и в резултат, активите поскъпват. Тази философия обаче е много изискваща по отношение на професионализма на политиците и политиките, които те провеждат. Също така съм убеден, казва Прокопиев, че мнозинството от българските политици дълбоко не разбират кое създава стойност в икономиката.

Бизнесменът е категоричен, че няма амбиции за политическа кариера на този етап. Той обяснява, че през 2010 г. се е преместил със семейството си в Сингапур заради истинската истерия, която последвала след първото журналистическо разследване, публикувано в „Капитал“, което разкрило срастването на власт, медии и икономически интереси, финансирани с обществени ресурси концентрирани в „Корпоративна търговска банка“. Медиите, контролирани от човека на банкера Цветан Василев – Делян Пеевски, публикували за три години над 1000 негативни и неверни материали срещу Прокопиев, бизнеса му и партньорите му.

„Срещу мен беше тествана машината за клевети и създаване на паралелна реалност“, казва той, като посочва, че води серия от дела срещу изданията на Пеевски. Натискът срещу издателя бил „регулаторен, политически, включително и физически заплахи“.

На въпрос, свързан с Реформаторския блок като евентуален бъдещ участник в управлението, Иво Прокопиев отговаря, че е много важно енергията от улиците и площадите да намери своето политическо представителство в следващия парламент. И обратно, много е важно в България отново да има политици, които не са зависими от задкулисието, а искат да защитават легитимните искания на избирателите, да ги разберат и да ги реализират в политики. Тази връзка в момента е скъсана, твърди той. И цитира  Бъкминстър Фулър: „Никога не променяш нещата като се бориш със съществуващата реалност. За да промениш нещо, създай нов модел, който прави стария вече негоден.“

Коментарът на бизнесмена за отношенията му с президента Плевнелиев, е че са били семейни приятели по-рано, не са имали общ бизнес, но високият пост, който Пленвелиев заема в момента налага много ограничения, с които двамата се съобразявали.

Иво Прокопиев не намира прилика между журналистите в неговите издания и тези от „Нова Българска Медийна Група“ на Пеевски. „Капитал“ и „Дневник“ са на пазара от 20 и от 13 години и се доказват пред читателите буквално всеки ден, обяснява издателят. И казва: “ В медиите си добър, колкото е добър последният ти материал.“

„От друга страна, аз дори не бих определил „Нова българска медийна група“ (НБМГ) като медиа. Това е една скъпа машина за рушене на репутациите на политически и бизнес конкуренти, която Олигархията използва в своя полза“, твърди Прокопиев. „На всичкото отгоре тази машина се финансира с парите на данъкоплатците. Повечето големи държавни предприятия организирано държат парите си в Корпоративна търговска банка (КТБ), която е собственост на г-н Цветан Василев. Банката пък финансира медиите на г-н Пеевски, те подкрепят безропотно правителството, което в момента управлява, то от своя страна, за благодарност, продължава да държи парите си в КТБ и т.н. моделът се възпроизвежда независимо кой е на власт. Избирателите винаги получават един и същи продукт, един и същ доминиращ олигархичен интерес. Този модел е описан в последния доклад на „Фриидъм хаус“ за медийната среда в България. В едно от изследванията на сектора на Българския хелзинкски комитет, журналисти разказват как работи  системата в НБМГ. Ролята на журналистите там всъщност само запълват пространството между поръчковите статии. Компроматните материали срещу този, който трябва да бъде атакуван се пишат извън редакцията и идват готови за публикуване в края на деня.“

По отношение на натиска на „Алфа Банк“ спрямо „Икономедиа“ от миналата година, издателят обяснява, че той не е бил случаен и че издателското дружество предсрочно е погасило кредита към банката.

Бизнесменът отговаря и на въпрос за конфликта му със Стоян Мавродиев. „Тези нападки са отличен пример за фасадната демокрация, която в началото описах. Институцията не работи в интерес на българския финансов пазар и участниците в него, а обслужва под повърхността частни интереси… Председателят на Комисията за финансов надзор злоупотребява с цялата власт на институцията и я използва като инструмент за натиск върху медиите от „Икономедиа“ и нейните издатели, един от които съм аз. Беше направен опит за потулване на факта, че преди години точно той е участвал като адвокат в създаването на офшорни фирми, свързани с пране на пари.“

Още публикации за Иво Прокопиев: Иво Прокопиев закопа журналистите в „Капитал“ и „Дневник“

1 Comment

  1. хари каза:

    Какви бизнесмени сте вие кредитни мишки и още ви търпят пълна национализация на вашите предобивки – за новопостроеното си е ваше

Leave a Comment