ЕП гласува реформата в новата селскостопанска политика

Плюсовете: Задължителна схема за младите фермери и гъмкавост между I и II стълб
Минусите: Пчелари, производители на рози и тютюн останаха извън директните плащания

Мария ГабриелДнес Европейският парламент окончателно гласува постигнатото споразумение за реформа на Общата селскостопанска политика за периода 2014-2020 г., съобщи екипът на нашия евродепутат Мария Габриел. С този решаващ вот се финализира тригодишната работа за промени в законодателството, оформящ (ГЕРБ/ЕНП) и визията на селскостопанската политика на ЕС за следващите седем години.

„Постигнахме добри компромиси. Във връзка с директните плащания е важна извоюваната по-голяма гъвкавост между стълбовете, по-голям размер на обвързаното с производството подпомагане. Това е добро послание за животновъдите, зеленчукопроизводителите и овощарите”, заяви Мария Габриел.

Тя отбеляза и решенията в полза на младите фермери, които са приоритет в ОСП. Задължителната схема за младите селскостопански производители е сигнал за ангажимента към бъдещето на европейското земеделие – ясни цели, иновации и конкретни действия могат да задържат младите в сектора.

„Разбира се, останаха и нотки на разочарование. Пчеларите, розопроизводителите, тютюнопроизводителите можеха да намерят място в първи стълб, защото става дума за справедливост между секторите и за работни места. Но не бива да бъдем фаталисти. Има програма за развитие на селските райони, има доброволни схеми, които позволяват адекватно да се отразят националните специфики.”, подчерта българският евродепутат.

Преди гласуването се проведе дебат в присъствието на комисаря по земеделие Дачиан Чолош, по време на който членовете на Европейския парламент дадоха своята оценка за взетите решения относно бъдещето на ОСП. 

Мария Габриел приветства европейските институции за договорената по-справедлива, по-зелена и по-гъвкава селскостопанска политика, отчитайки приноса на Европейския парламент като пряк защитник на интересите на европейските земеделци.

Нашият евродепутат подчерта голямата отговорност на страните-членки за адекватни решения според нуждите на земеделския сектор. „Страните-членки следва да определят мерки, които да бъдат ефективни при прилагането им, в диалог със земеделските производители. Само така ще постигнем една по-успешна Обща селскостопанска политика.”, заключи евродепутатът.

 Евробюджетът за 2014 г. е 135.5 млрд. евро

Европейският парламент одобри и бюджета на Европейския съюз за 2014 г. в сряда. Бюджетът е резултат на споразумение със Съвета след преговорите миналата седмица. Към бюджета бяха добавени 500 милиона евро за плащания, с което общият му размер, в сравнение с първоначалния, предложен от Съвета, стана 135,5 милиарда евро. Размерът на ангажиментите възлиза на 142,6 милиарда евро, в съответствие с предложението на Комисията по бюджетите.

 

 

 

 

 

Leave a Comment