България се включи в проекта „Дунавска соя“

Протеиновите култури ще бъдат задължителни в сеитбооборота за агроекологичните плащания, отделно от това отглеждането им ще се доплаща с 2%

растение сояЗаместник-министърът на земеделието и храните Бюрхан Абазов подписа декларация  по проекта „Дунавска соя” по време  на Втория Международен конгрес „Дунавска соя”, който се провежда в Аусбург, Германия. Европа има нужда от изцяло нова протеинова политика за земеделието и фуражното производство, обявиха инициаторите на проекта. Целта е да се използват по-добре вътрешните ресурси на страните и да се противодейства на прекомерната зависимост от внос на соя за производство на храни и фуражи. Висококачественият протеин, произведен в Европа, засега е в дефицит на европейския пазар.

„Проблемът с производството и задоволяването на нуждите на Европа с пълноценен протеин Бюрхан Абазовбез ГМО, най-вече от соя не е по силите и възможностите на една отделна страна. Той може и трябва да бъде решен с усилията на всички държави от Дунавския регион, обединени в проекта „Дунавска соя”, заяви зам.-министър Абазов по време на среща на министрите на земеделието от страните  членки на инициативата. Той акцентира, че страната ни полага големи усилия, за да възобнови производството на соя. Зам.-министърът изтъкна, че силните страни на България са опит и традиции в производството на соя, като през различни периоди площите в страната са достигали до над 900 000 дка.

Абазов посочи, че създадените български сортове без ГМО в „Опитната станция по соята” в Павликени имат висок добивен потенциал, съчетан с добро качество. „В България е направено райониране на производството, имаме технологията и нормативната база. От нас се иска да предоставим необходими условия, останалото е в ръцете на бизнеса”, обясни зам.- министърът.

Той посочи още, че двата силни инструмента, които ще допълнят доходите от производството на соя, е приетото решние от ЕК  за 2% допълнително обвързано плащане за производство на протеинови култури. „Вторият допълващ ресурс, който ще влезе в новия програмен период, е да се включи задължителното изискване за отглеждане на протеинови култури в сеитбооброта по агроекологичните плащания.”, каза още зам.-министър Абазов.

Конференцията беше открита от баварския държавен министър на прехраната, земеделието и горитте Хелмут Брунер. В нея участва министърът на  Словения Деян Зидан, зам.-министрите на земеделието на Молдова и Румъния, както и представители на министерствата на Хърватия и ФР Германия. Във форума се включиха над 400 участника от 26 страни.

Свързани теми: Грахът и фасулът се завръщат с обещаните 2% за протеинови култури

 

 

Leave a Comment