Какво да правят собственици на ниви, обработвани без договор от фермер

В момента вариантите са два, но от догодина земеделските производители трябва да доказват с документи, че имат правно основание да ползват земите, които очертават

ниви, ливадиКакво да правят собствениците на земеделски имоти, ако фермер ги обработва без да има правно основание за това? Тоест без договор. Въпросът продължава да е актуален. Репортаж по Нова телевизия тази сутрин разказа за подобни случаи в ловешките села Велчово и Драшкова поляна. Във Велчово земеделският производител Марин Маринов оградил 1200 дка ниви с електропастир и дървена ограда, а собствениците нито получават рента, нито могат да ползват земята, която притежават по документи. През 2007 г. Маринов е бил наказан за това от фонд „Земеделие“ с 42 000 лв., а е получил около 155 000 лв. субсидии през този период. Случаят в село Драшкова поляна е аналогичен, въпреки че там заграбената земя е 200 дка.

Сийка Бандакова

Сийка Бандакова

Какво могат да направят собствениците, ако установят, че земята им се обработва или ползва без договор? АгроПловдив потърси отговор от началника на Общинската служба по земеделие в Пловдив Сийка Бандакова.

„Ако собствениците не са декларирали при нас земите си, ние ги описваме като бели петна“, обясни Бандакова. „Фермерите ги ползват като внасят рентата в съответната община. Наследниците на нивите могат да получат наема, ако го потърсят в рамките на три години.“

„В случай, че собствениците на земеделските земи живеят в друго населено място и не знаят какво се случва с имотите им, те могат да направят проверка в електронната страница на ДФ „Земеделие“. Там е дадена възможност наследникът да въведе кадастралните номера на своите парцели и да провери кой фермер ги обработва. След това може да отиде при него и двамата да подпишат договор. В случай, че земеделският производител откаже да подпише договор и да плаща рента, собственикът има възможност да се обърне към кмета на съответната община. Според чл. 34 от Правилника за прилагане на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, кметът издава заповед за изземване на нивите от фермера и за възстановяването им на истинските собственици. Полицията е длъжна да съдейства. Кметската заповед съответно може да бъде обжалвана.“

От догодина земеделските производители трябва да покажат правни основания за земите, които обработват. Тоест, те няма да могат да очертават ниви в земеделските служби без да докажат с документи, че са собственици или че са сключили договори за наем или аренда. Как на практика ще се приложи това ново изискване, ще стане ясно на 1 март догодина, уточни Сийка Бандакова.

 

Leave a Comment