Сто хил. евро ще се предоставят на организациите на производители. А тях ги няма!

Новата програма за селските райони може да стартира пролетта на 2015

Светлана БояноваЕкспертите от Министерството на земеделието и храните могат бързо да подготвят редактиран вариант на Новата програма за развитие на селските райони. Забележките по нея не са толкова страшни. Това коментира в тв „България он ер“ председателят на Института по агростратегии и иновации Светлана Боянова, която бе и зам.-министър при управлението на Мирослав Найденов.  „Аз по мои критерии така ги виждам нещата – ние до края на годината да имаме одобрена програма, да имаме наредби до към март месец, за да можем да имаме адекватни приеми пролетта – да не стане нулева година, заради това, че не сме се подготвили. За да не стане така, както миналия програмен период – ние се забавихме и имахме нулева година. А като нямаш проекти – нямаш плащания, следователно губиш бюджет.“

По новия регламент за селските райони, както и по новата Програма за развитие на селските райони, създаването на организации на производители ще бъде поощрено, като се получават 10, 9, 8, 7% от годишните приходи, но не повече от 100 000 евро субсидия годишно, за да могат да реализират продукцията си заедно. Проблемът е, че у нас хората трудно се сдружават, трудно си вярват, трудно се обединяват.

„Земеделските производители трябва да знаят, че по инвестиционната мярка те ще имат приоритет, ако кандидатстват като организация на производители. Какво значи това? Да си купим заедно машини с вас, за да обработваме земята, да си оборудваме хладилно помещение за съхранение на съответните продукти. Това ще ни помогне да намалим себестойността“, продължи Боянова.

Тя даде пример със сдруженията в другите държави членки на ЕС. Според проучвания на института в старите страни членки 80% от продукцията се продава през организации на производителите. А в новите членки, в които стопанствата изглеждат различно, има такъв проблем със сдружаването.

Това лято в кв. Капана в Пловдив бе организиран фермерски пазар всеки четвъртък. От октомври той се премести на Четвъртък пазара – всяка неделя

Това лято в кв. Капана в Пловдив бе организиран фермерски пазар всеки четвъртък. От октомври той се премести на Четвъртък пазара – всяка неделя

По отношение на фермерските пазари ЕС работи в момента по два документа. Единият е за т.нар. нелоялни търговски практики по хранителната верига. „Има т.нар. комюнике, което се разпространява от ЕК и там са разгледани точно такива случаи на нелоялни търговски практики, като е казано, че държавите членки трябва да решат по какъв начин да ги избегнат. Много интересен анализ – призовавам всички да го погледнат. От друга страна в момента ЕК подготвя т.нар. пакет, който ще засяга хигиената по цялата верига. Ние всички обаче сме страни-членки и трябва да спазваме общите изисквания. Защото само веднъж да „изгърмим“ образно казано, на един такъв фермерски пазар – да си купим продукт, който ни разболее – нали се сещате какво става с целия този фермерски пазар и с цялата идея изобщо като нещо хубаво“, обърна внимание Светлана Боянова.

От следващия програмен период се включват нови правила в организацията на пазара за някои сектори – зърнени култури, месо, мляко, свързани с договарянето между производител и търговец. Трябва да има писмени договори между производител и търговец.

По повод новото ръководство, което скоро ще влезе във МЗХ, Боянова обясни, че всички ще гледат много внимателно кой ще застане начело на министерството, кой ще бъде във Фонд Земеделие, за да няма случаи като т.нар. „Семейство“. „Нямаме време за губене, имаме доста за наваксване! Трябват ни компетентни хора, защото първата година ще бъде трудна. Особено по селската програма, защото там има нови неща – иновации, оперативни иновативни групи, фермерски пазари, колективни инвестиции, интегрирани проекти… Ние трябва всички тези новости да ги обясним на хората, за да могат те да дойдат да кандидатстват и да се развиват. Това е, което се иска от тях – да се развиват.“

Leave a Comment