Кристалина Георгиева: Нямам мераци за премиерстване

ТРЯБВА ДА СМЕ ПО-ОБЕДИНЕНИ И СЪСТРАДАТЕЛНИ

СОФИЯ

„Трябва да се вдигне капацитетът на човечеството. То трябва да е по-обединено и по-състрадателно“, апелира еврокомисарят Кристалина Георгиева, която беше събеседник по желание на Кеворк Кеворкян. Репликата й бе по повод самосъжалението и самоокайването на българите. Най-трагичният спомен на българския еврокомисар е свързан с посещението й в Чад. „Там попаднах в болница, в която лежаха недохранени деца. В една от стаите, където бяха най-тежките случаи, чух най-оглушителната тишина!“ Кристалина Георгиева призна, че този спомен я преследва и до днес. В сравнение с бедността на Чад, ние сме много добре, сравни еврокомисарят. Тя пожела българинът да е оптимист като двете деца от Хаити, които показа на снимка, направена след апокалиптичното земетресение на острова. И на двете им липсваше едното краче, ясно се виждаха протезите. Но децата се чувствали късметлии. Казвали: Провървя ни, можеше да сме мъртви. Еврокомисарят се сети за още един пример на непобедимия дух. „След тройното бедствие, което сполетя Япония, ние доставихме матраци за хората, останали без покрив. Човекът, който ни посрещна, каза: Искам да благодаря за жеста. Хората вече имат върху какво да спят и да сънуват едно по-добро бъдеще.“

„В хуманитарната работа място за политика няма, вметна еврокомисарят по бедствията. Дори обратно, когато се намеси политиката, става по-лошо.“

На предположението на Кеворкян, че сблъсъкът на Кристалина Георгиева с Бойко Борисов е неизбежен, събеседничката опонира. „Няма как да се сблъскаме с премиера и това да бъде проблем. Когато сме на различни мнения, ние си обединяваме предимствата.“ Отношенията ни са много коректни и не са се променяли“, акцентира Георгиева. Тя посочи още, че няма „никакви мераци за премиерстване“.

„Не прави добро заради нещо. Когато направиш добро, го хвърли зад гърба си“, това е посланието, което научих от баща си и досега го следвам, каза Кристалина Георгиева по повод водещото място, което заема в рейтинга на политиците в страната. „Това, че съм на първо място ме плаши“, каза тя. Тя обяснява високото доверие към личността й с факта, че не работи в България.

Бившият зам.-директор на Световната банка разкри, че преди година и половина е получила покана от Боб Зелик да се върне в Световната банка. „Размислих и отказах. Причината бе в това, че отново щеше да се отвори дума за България и да се припомни случая с Румяна Желева. Това нямаше да е добро за страната ни“, мотивира отказа си българският еврокомисар

Leave a Comment