Възпитаникът на АУ Атанас Скатов: 75% от усилията ми да изкача Еверест дължа на вярата, че мога
Доктор на Хумболтовия университет и вегетарианец от 2006 г., Наско ще е първият в света веган, успял да изкачи 7-те най-високи върхове на континентите след като стъпи на Маккинли тази година
Възпитаникът на Аграрния университет Атанас Скатов събра днес студенти и преподаватели, за да изнесе може би най-увлекателния урок, чут някога в 7-а аудитория. 37-годишният алпинист, който в 5 часа сутринта на 24 май 2014 г. стъпи на Еверест, разказа пред колегите си какво е да си готов да достигнеш този нечовешки връх, където са загинали мнозина. Имаше снимки, имаше видео и публиката буквално се пренесе сред вечните ледове, страховития вятър и дивата красота на Хималаите. Сред ужаса от изкачването на стената и тихото щастие да стъпиш там, където Земята надолу изглежда кръгла. По повод усилието да изкачиш Джомолунгма (Богинята майка на Вселената в превод), Наско обобщи: „За мен 75% от успеха е да вярваш в себе си и да си психически устойчив.“
Атанас Скатов е от Сливен, представи накратко автобиографията му деканът на факултета по Растителна защита и Агроекология проф. Янко Димитров. Роден е на 11 март 1978 г. През 2001 г. се е дипломирал с пълен отличен във факултета „Растителна защита и Агроекология“. Получил е докторска степен в Хумболтовия университет в Берлин. Бил е преподавател в Лесотехническия университет. През 2011 г. Наско е управлявал в Германия фирма за дървен материал, но на следващата 2012 г. се завръща у нас.
Доц. Сандю Бешев, бивш преподавател по физкултура в АУ и едно от известните български имена в алпинизма, продължи разказа за Наско, като обясни, че към момента в света има 35 човека, които са изкачили 14-те осемхилядника. Богати хора са формирали втората „колекция“ – да изкачиш 7-те най-високи върха на всеки континент. Към днешна дата Атанас Скатов е изкачил 6 от тях, остава му Маккинли на Аляска, към който ще потегли в началото на юни т.г. „Вярвам му! Гледам го и му се възхищавам“, призна доц. Бешев.
Преди да започне разказа за Еверест, Наско Скатов обясни, че когато се завърне от Маккинли, ще е първият веган в света, който е изкачил 7-те континентални първенци. Той е и първият веган, стъпил на Еверест. Наско е вегетарианец от 2006 г., а от 1 януари 2012-а е веган, тоест не консумира храни с животински произход. Вълнува се изхранването на хората на Земята, чиито брой се удвоява на 17 години. Петдесет процента от земеделските площи се използват, за да осигурят храна за животните. С изкачването на върховете искам да докажа, че човек може да живее добре и ако не консумира месо и животински храни. Ако повече хора мислят така, Земята ще може да изхрани човечеството.“
Любопитното в активната алпинистка биография на Наско е, че той не е спортувал нищо, като изключим, че е играл народни танци. Най-голямото му преживяване като планински турист е бил преходът от връх Ком до Емине по билото на Стара планина през 2010 г. Преходът го възхитил. „Останах сам със себе си и се запитах какъв искам да ми е животът. Накъде съм се запътил“, сподели Наско.
След още две години, той вече е имал отговор и е започнал да се подготвя за голямото изпитание. Как? С преходи в българските планини, планинско колоездене, турове с тежка раница и т.н. През 2013 г. е започнал да изкачва „иглите“ на седемте континента. А през април 2014 г. се запътил за Еверест от китайска страна и по-точно от провинцията Тибет.
Експедициите към върховете са освен всичко друго – и скъпи. Екипировката на Наско е втора употреба. Към Хималаите той тръгнал с 50-килограмова раница, в която освен всичко друго имало и храна. Впрочем, китайските власти взели протеиновата му ястия – боб, нахут, леща и сушени плодове. И на път към Еверест нашият човек се хранил с ориз, картофи и спагети. Той обаче изобщо не драматизира ситуацията, в която е изпаднал. Обяснява, че по-важните храни при изкачването са въглехидратните. За самолетния полет и таксата за достигането до Еверест получил финансова помощ от община Сливен и други спонсори.
Атанас Скатов илюстрира със снимки последната височина, до която човек може да живее (и да се размножава) – 5000 м, където е снимал най-високия манастир в света – Ронгпу. После показва яковете, които могат да пренесат багажа до 6500 м и по-нагоре спират.
За да достигнеш Еверест и въобще осемхилядник, най-важното е добрата аклиматизация. Това означава най-напред да увеличиш червените кръвни телца, които снабдяват тялото с кислород. Над 8300 м усвоямостта на кислород пада на 25%, посочи той.
След като в продължение на няколко седмици Скатов успял да се аклиматизира, изкачвайки и слизайки по няколко пъти различни височини, той решил, че към 17 май ще успее да стъпи на върха. Но точно тогава време се развалило. По-късно от китайската планинска служба оповестили, че до край на месец май има само две възможни дати – 24 и 25 май. Международната експедиция, с която се изкачвал българинът, поела към върха от базов лагер 3 (на 8300 м) на 23 май вечерта. През нощта завалял сняг и водачът решил, че групата ще се връща. Наско се противопоставил и така изминал един загубен в колебания час. По-късно катерачите отново поели нагоре, за да стигнат малко след изгрева на слънцето на Еверест. Така българинът станал първият веган изкачил „третия полюс“.
Тъй като връщането е по-трудно от качването, алпинистите с по-малък опит спират за нощувка в базов лагер 3 на 8300 м, което е в „зоната на смъртта“. По-опитните слизат до базов лагер 2 на 7700 м, а най-добрите успяват да се доберат до лагер 1 на 7100 м. „Тъй като не съм професионалист, аз и шерпът слязохме на 6400 м“, каза с чувство за хумор Наско.
Относно бъдещото изкачване до Маккинли, Скатов обясни, че върхът е на 6193 м, но височината не е най-важна в достигането на един връх. „Успеваемостта при Маккинли“, където температурата е минус 40 градуса, е 35%“, информира алпинистът.
На въпрос на АгроПловдив дали когато приключи с изкачването на върховете ще се върне към агрономството, Наско отговори положително. „В сърцето си аз съм агроном. Навсякъде, където и да съм, оглеждам растенията и се усещам, че преценявам фитосанитарния им статус. Липсва ми преподавателската работа“, призна той.
Атанас Скатов е подготвил книга за експедицията си до Еверест, която се надява да издаде тази година.