Село Смилян черпи днес с най-вкусната бобена чорба

смилянски бобПразникът на смилянския фасул започва днес за 13-и път в смолянското село Смилян. По традиция съборът на боба е в последната събота на ноември, която този път се пада днес, 28 ноември.

Организатори на събитието са община Смолян, кметство Смилян и местното читалище „Проф. Асен Златаров – 1927”. Стартът на веселбата ще бъде даден от “фасулено топче”. Когато то „гръмне“, ще започне и състезанието по планинско бягане “Смилянски фасул”.

Туристите гости ще бъдат почерпени с бобена чорба в ресторанта на местната кооперация. Вече ври казанът, който побира над 2 500 порции.

За празника се събират производители на чудния фасул от няколко села по поречието на Арда – Могилица, Арда и други.

Смилянски бобСамо който опита смилянския боб, разбира, че досега са му пробутвали фалшификати, произведени у нас и най-вече в чужбина – Китай, Канада, Киргизтан, Албания и откъде ли не.

Нашенският боб от горното поречие на Арда е една от малкото храни, защитени с патент за словесна марка. Местните хора го отглеждат от времето на турското робство.

Смилянският боб вирее на височина от 820 до 875 метра надморска височина, иска зимата да е мека, а лятото хладно, защото при над 33 градуса цветчетата му окапват. За да бъде автентичен, трябва да се отглежда край Арда, да се полива с нейните води и да расте на земята, покрай която се вие реката. Този фасул притежава уникален вкус и е известен не само у нас, но и далеч зад границите на страната. Методът на отглеждане традиционно се е запазил с поколения наред. Насажденията се обработват ръчно, тори се с естествен оборски тор.

Има два познати сорта – едър и дребен смилянски боб. Цветът на едрия е бял, но също така може да е пъстър до светловиолетов. Дребният е предимно светлокафяв с тъмни ивици.

Фасулът цъфни през юни в червени и бели цветове и хората знаят, че червеното е знак, че плодът ще е шарен и виолетов, а белите венчелистчета подсказват за белия боб. Шушулките се прибират през октомври и тъй като точно през този месец започват първите слани, хората покриват редовете с найлони, за да запазят реколтата.

От четири години местните производители са под крилото на международната организация Slow food, която обеща да помогне в разработването на специална опаковка и етикет за фасула.

 

 

 

Leave a Comment