Гаф: БАБХ не е автор на проекта на наредбата за консултанти срещу вредители, МЗХ го сваля
Вариантът на агенцията бе публикуван през юни и според експертите е доста по-различен
Българската агенция за безопасност на растенията и по-точно дирекция „Растителна защита и контрол“ не е автор на публикувания преди няколко дни на сайта на земеделското министерство проект на Наредба за опазване на растенията и растителните продукти от икономически важни вредители. Това съобщиха пред АгроПловдив служители БАБХ. Те категорично не са съгласни с текстовете в проекта. Твърдят още, че е решено този вариант на наредбата да бъде свален от интернет страницата на министерството.
АгроПловдив пръв публикува информацията (виж ТУК), че има такъв документ за обсъждане. Текстът предизвика огромен интерес и регистрира около 4 хиляди четения. Именно затова потърсихме БАБХ за допълнителни разяснения по проектонаредбата.
(И днес обаче въпросният проект фигурира в раздела „Проекти на нормативни актове“ в сайта на МЗХ.)
От дирекцията за растителна защита посочиха, че предложената от агенцията чернова на наредбата е била публикувана през юни тази година. (Какво написа АгроПловдив за варианта на БАБХ виж ТУК.)
Служители на агенцията поясниха, че също предлагат земеделските стопанства да разполагат или с агроном със специалност „Растителна защита“ или „Растениевъдтво“, или да ползват услугите на консултант.
От БАБХ обаче отказаха да коментират коя е най-съществената разлика между двата проекта – този от юни, или последния, тъй като втората проектонаредба „така и така ще се свали“.
От БАБХ не са наясно дали услугите на частните консултанти, които земеделските производители ще ползват, ще бъдат заплащани по определена мярка от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г.
Още през април 2015 г. проектонаредбата за прилагане на подмярка 2.1 „Помощ за осигуряване на консултантски услуги“ от ПРСР бе публикувана и АгроПловдив информира за това – прочети ТУК.
До момента обаче по прилагането на тази подмярка в областта на частните консултантски услуги няма яснота. От БАБХ са категорични, че не е създаден регистъра, в който консултантските фирми трябва да бъдат вписани.
Единствено Националната служба за съвети в земеделието се възползва от финансирането по подмярка, тъй като нейните експерти бяха ангажирани с разработването на проекти за младите фермери, които кандидатстваха по мярка 6.1 тази година.