ССА и биопроизводителите правят обща платформа на Агра

биологично земеделиеСелскостопанска академия (ССА) и Българска Асоциация Биопродукти ще инициират по време на селскостопанската изложба Агра 2016 в Пловдив създаването на технологична платформа по биологично земеделие. Тя ще обедини всички заинтересовани страни – научни, правителствени и неправителствени организации на биопроизводители, преработватели, търговци и потребители, съобщиха от ССА. Инициативата е част от срещите, които ССА обединява под мотото “Разширяване на диалога между наука-земеделски бизнес-общество” в три панела. Дискусията за биопроизводството ще е на 26 февруари (петък). в зала „България“ в Конгресния център на панаира от 14 часа.

Дискусията „Науката в отговор на предизвикателствата на земеделския бизнес и обществото“ ще се проведе на 25 февруари 2016г. (четвъртък) в зала 2 на палата 6 от 13.00 – 15.00 часа. 

Третият панел, озаглавен „Влияние на сладководната аквакултура върху околната среда и условия за нейното устойчиво развитие“ е също на 25 февруари в зала 1 на палата 6 от 13.00 – 17.00 часа.

При щандовете на научните структури на Академията посетителите ще могат да се запознаят с най-новите разработки на учените, да закупят посадъчен материал и семена на автентични български сортове. Учени от всички структури на ССА ще са на разположение за въпроси на бизнеса, фермери и любители земеделци.

Отново в четвъртък, 25 февруари, в 10:00 часа в зала 6, щанд М2 Селскостопанска Академия ще отбележа и Международната година на Бобовите култури. Използвайки въображението си, посетителите ще могат да изработят екологични арт произведения от семена и други еко-материали, докато обогатяват знанията си за хранителните ползи от бобовите култури и тяхното значение за устойчивото развитие на земеделието. Те ще могат да се срещнат с учени, чиито изследвания са фокусирани върху тези култури.

Селскостопанска академия ще представи нови научни продукти на Конкурса за иновации на Агра 2016. Един от тях е биометод за възстановяване на почви. Учените от Института по почвознание, агротехнологии и защита на растенията „Н. Пушкаров” към Селскостопанска академия са разработили биометод, за възстановяване на почви. Иновацията е алтернатива на познатите начини за регенериране на свлачища, ски писти, кариери, пътни склонове и други. Смес, включваща утайки от пречиствателни станции или от животновъдството и естествени микроорганизми, възобновява хумусния слой, възстановява плодородието и екологичното равновесие.

Сред иновациите от голямо практическо значение, които представя Селскостопанска академия е и уред за улавяне на пчели майки. Той улеснява и ускорява манипулацията, която се извършва при минимален пряк досег с пчелите. Разработката е на Института по животновъдни науки – Костинброд. Тези и други иновативни продукти на ССА ще участват в Конкурса за иновации на „Агра 2016“.

.

Leave a Comment