НАЗ оборва министъра и предупреждава за провал на Кампания 2017 за директните плащания

НАЗСедмица след прескоференцията, дадена от министъра на земеделието и храните, Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) изпрати преди броени минути пресъобщение до медиите по повод изявленията на Христо Бозуков, които касаят бранша. Асоциацията опровергава точните думи на министъра с точните цифри от справките на ДФ „Земеделие“. Освен това изразява недоумението си как е възможно от такъв висок пост да се правят изказвания, които противопоставят и разединяват без основание различните браншове в земеделието. Освен това от НАЗ предупреждават, че Кампания 2017 за директните плащания е пред реален риск от провал, тъй като три седмици след обявеното й начало, все още не е стартирала. И то в година, в която Европейската комисия не допуска удължаване на сроковете.

Ето и пълния текст на прессъобщението без редакторска намеса:

Във връзка с изявлението на министъра на земеделието и храните проф. Христо Бозуков по време на пресконференция, проведена на 14 март 2017 г. в МЗХ, и изнесеното в него твърдение, касаещо едно от орнитологичните направления на мярка 10 от ПРСР 2014-2020, а именно: „гъските изядоха субсидиите за биоземеделие“, Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) категорично заявява, че направената констатация е фрапиращо недостоверна и в пълен разрез с фактите. 

Недоумение за НАЗ будят тенденциозните изказвания на министър Бозуков, насочени срещу сектор Зърнопроизводство и подклаждащи противопоставяне между отделните земеделски браншове – действие, недопустимо за представител на публичен орган, още повече за ръководител на ведомство от такъв ранг. 

В конкретния случай поднасянето на некоректни данни относно усвояването и разходването на средствата по мярка 10 „Агроекология и климат“ от ПРСР 2014-2020 г. поражда манипулативни внушения, които обаче се опровергават от фактите. Твърдението, че  „на база на подадените през изминалите години заявления за подпомагане, 41.9%, или 65 млн. евро, са отделени за опазване на защитени видове птици, като белочелата гъска и блатара“ очевидно почива на погрешни данни, което може лесно да се установи чрез наличната и достъпна информация:

  1. Бърза справка на официалния сайт на Държавен фонд „Земеделие“ показва съобщенията за извършените плащания по всички направления на мярка 10, които през 2016 г. са оторизирани от ДФЗ на 18 март – около 13 млн. лв. и 8 юли – над 27,5 млн. лв. Елементарното събиране на тези стойности води до сума от порядъка на 40 млн. лв., изплатена на бенефициентите по всички направления за Кампания 2015.
  2. Меродавността на по-горните данни, изнесени от ДФЗ, е препотвърдена  неколкократно от страна на ДФЗ при различни публични участия, включително бива докладвана на последното заседание на Комитета за наблюдение на ПРСР 2014-2020 г., проведено в началото на месец декември 2016 г. – общо оторизираните средства по всички направления на мярка 10 са в размер на 40 021 758,77 лв., от които 7 960 800 евро са изплатени по подмярката за поддържане на местообитанията на защитени видове птици.
  3. Прием на заявления за кандидатстване по орнитологичните направления на мярка 10 бе проведен само в рамките на Кампания 2015, като за 2016 г. такъв не бе отворен, поради прогнозираното изпълнение на заложения бюджет по това направление до края на програмния период, т.е. до 2020 г. 

На следващо място скандално е и следното разсъждение на министър Бозуков: „…И друг път е ставало дума, че са давани допълнителни субсидии на зърнопроизводители, понеже в техните ниви са гнездели зимуващи видове гъски“. НАЗ напомня, че подпомагане по която и да е схема и мярка на ОСП (Директни плащания и ПРСР) се отпуска при покриване на определени изисквания, извършване на съответни дейности и/или поемане на конкретни ангажименти, а не се раздава на калпак. По порочен начин се насажда внушението, че средствата по споменатото направление на мярка 10 са били предназначени и разпределени за стопани от сектор Зърнопроизводство, което отново въвежда в заблуда, тъй като никъде в нормативната уредба не съществува целева мярка за сектора.

Освен това не бива да се пренебрегва и обвързаността на прилагането на посоченото направление със специализиран слой с местообитания на защитени видове птици, т.е.  допустимостта до подпомагане е сведена до обхвата на този слой. Друг е въпросът на какво основание и кой бе оправомощен  да съкрати обхвата на специализирания слой с орнитологичните видове в началото на миналата година, непосредствено преди уведомяването на кандидатствалите през 2015 г. земеделски стопани за допустимостта на заявените от тях площи.

В отговор на цялостното изказване на министър Бозуков на 14 март 2017 г. НАЗ е провокирана да се противопостави на всеки опит за подвеждане на широката общественост чрез представяне на неверни данни, както и на опитите за предизвикване на напрежение между отделните браншове на сектор Земеделие.

НАЗ не толерира целенасочени атаки към сектор Зърнопроизводство и неговото непрекъснато опетняване, на каквото сме свидетели за пореден път. Браншът заема водещо място в обработването на земеделската земя и производството, което реализира, дава своя положителен принос в търговското салдо на страната, и не само. Затова подобни изявления конфронтират НАЗ и нейната остра непримиримост към  незачитането и погазването на труда и усилията на земеделските стопани от сектор Зърнопроизводство. 

Уважаеми дами и господа,

Като отговорна браншова организация, НАЗ алармира за реален риск от провал на Кампания 2017 по подаване заявления за кандидатстване и очертаване на площите за подпомагане по схемите за директни плащания и площните мерки на ПРСР 2014-2020. Съгласно нормативно уредените срокове заявленията се подават в периода 1 март – 15 май в Общинските служби по земеделие, като към днешна дата приемът на заявления все още не е стартирал. НАЗ обръща внимание, че тази година не съществува възможност държавите-членки да удължават срока на Кампанията, с което скъсяването на времевата рамка не може да бъде компенсирано. 

 

Leave a Comment