Цени на тържища и борси
Животновъдство
ПРСР 2014-2020 – библиотека
- Национална програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор (2019-2023г.)
- Минимални добиви плодове и зеленчуци за участие в обвързано подпомагане 2017-2020
- Критерии за подбор на проекти по мярка 4.2
- Новата и старата Наредба №9 за прилагане на подмярка 4.1
- Наредба №13 за прилагане на мярка 2.1 за консултантските услуги
- Общини, дефинирани като „селски райони“
- Общини, които попадат в нитратно уязвимите зони
- Списък на застрашените от изчезване редки породи животни
- Списък на застрашените от изчезване местни сортове
- Най-важното за мярка 6.3 „Стартова помощ за малките стопанства“
- Таблица за изчисляване на икономическия размер на земеделските стопанства (2021 г.)
Агро практики
Загадката на скулптора
На един празник, когато дворецът на царя бе пълен с гости, пристигна мъж. Той поиска да говоря с царя и след като получи разрешение, застана пред него.
"Аз съм скулптор. Направих две еднакви на външен вид статуетки, само че едната е от диамант, а другата от стъкло", обясни мъжът и продължи.
"Обикалям царствата с тези две статуетки и предлагам на царете предизвикателство. Ако някой познае коя от статуетката е изработена от диамант, аз ще му я подаря. Но ако не познае, трябва да плати цената на диамантената фигура. Приемате ли да решите загадката", попита скулпторът.
Царят се съгласил.
Всички присъстващи се приближили около статуетките, но колкото и да ги гледали, не открили разлика между тях. Самият цар започнал да ги оглежда под различни ъгли, но статуетките били абсолютно идентични като светлина и форма.
Придворните се притеснили, че царят ще загуби не само пари, но и авторитетното си име, ако не успее да разграничи скулптурите. Само че никой не бил сигурен в отговора.
"Моя ли е победата?", попитал накрая скулпторът.
В това време един стар човек излязъл от тълпата и казал: "Искам да приема това предизвикателство. Може ли да пробвам?"
Царят се съгласил.
Старецът отишъл при двете скулптури, огледал ги, след което ги докоснал внимателно. След минута отговорил коя е диамантената фигура и ... познал.
"Загубих! Както обещах, ще оставя тази скулптура за съкровищницата на царя", казал скулпторът.
Когато майсторът си тръгнал, царят попитал стареца как е познал. А той му отговорил: "Просто е. Двете статуетки бяха огрени от слънцето. Когато ги докоснах, стъклената беше затоплена, а изработената от диамант остана студена. Така успях да ги различа."
Последни Публикации
Ивана Ангелова с кон Касай спечели купата от държавното първенство
Ивана Ангелова спечелиИван Иванов: За селскостопанска техника по мярка 4.1 са изплатени досега близо 519 млн. лв.
За периода 2018-2021 г. в странатаДържавата ще плаща на бизнеса 80% от повишението на тока за цени над 200 лева за мВч
Компенсациите без тавани щеВеднъж на 4 години пчелите правят акациев мед! 2022 г. е от тези
Буркан от 800 грама е поскъпналСлед забраната за износ от Индия цената на пшеницата скочи с 5,9% в Чикаго
Референтният индекс на
Абонирайте се по имейл
Запишете се, за да получавате новостите на електронната си поща.
Връзки
- http://daniivanov.blogspot.com/
- Асоциация на земеделските производители в България
- Българска агенция по безопасност на храните
- Българска организация на производителите на оранжерийна продукция
- Държавен фонд "Земеделие"
- Изпълнителна агенция по лозата и виното
- Министерство на земеделието и храните
- Национална асоциация на зърнопроизводителите
Световното производство на пшеница и царевица ще е по-малко от потреблението
Значителен ръст в цените на зърното не се очакват заради рекордните запаси
Потреблението на зърно през 2017/18 г. може да надвиши производството, показват първите прогнози на Международният съвет по зърното (IGC) за пазарната година, започваща през юли. Причината за свиването на тазгодишната реколта от пшеница е основно заради САЩ, където се очаква с 20% по-слабо производство (или 50 млн. тона по-малко). При царевицата ситуацията е сходна – националният добив на САЩ се очаква да е с 25 тона по-нисък, съобщават в анализа си от Интели Агро. В същото време обаче рекордните натрупани запаси почти изцяло компенсират този ефект и ограничават възможностите за значителен ръст в цените, отбелязват авторите.
Пшеница
Според IGC, реколта 2017/18 при пшеницата ще е около 735 млн. т. (с близо 3% по-слаба от настоящата), което е с 6 млн. т. под прогнозата за потреблението в света. Подобна ситуация за последно бе факт през 2012/2013 г. В основата на спада са Съединените щати, където производството се очаква да намалее с цели 20% до 50 млн. т. В следствие на ниските цени, фермерите в страната засяха най-малко площи с пшеница от над 100 години насам. В допълнение, проблеми със засушаване поставят под въпрос състоянието на посевите в трите основни производствени щата (повече за картината в САЩ и света можете да прочетете в годишното издание Inteli AgroBook 2017). След изключително силната 2016/2017 година в количествено изражение, производството се очаква да отстъпи леко и в Русия – с 5,5 млн. т. до 67 млн. т. Европейският съюз компенсира частично с прогноза за ръст в реколтата с 5 млн. т. до 150 млн. т.
IGC залага на известен спад в преходните глобални запаси в края на 2017/2018 г. – с 6 млн. т. до 234 млн. т. Въпреки това, те все още биха били вторите най-високи в исторически план.
Царевица
Макар да е все още твърде рано за солидни прогнози за царевицата, очакванията при тази култура са сходни – производството да намалее с 30 млн. т., но все още да остане на високи нива – около 1,024 млрд. т. Евентуалният спад отново се дължи на САЩ (намаление на реколтата с 25 млн. т.), където в търсене на по-висока доходност стопаните ще отделят повече площи за соя, за сметка на царевицата. Понижението изглежда логично и като се има предвид, че през настоящата пазарна година бяха регистрирани рекордно високи добиви в страната. Ръст от 3 млн. т. до 63 млн. т. е прогнозиран за ЕС, докато количествата в Украйна вероятно ще останат без промяна.
В същото време, глобалното потребление на царевица през 2017/18 се очаква да нарасне с около процент до 1,044 млрд. т., надминавайки производството и „изяждайки“ около 20 млн. т. от тазгодишните преходни запаси. Прогнозата на IGC е следващата пазарна година да завърши с 205 млн. т. в складовете.
Новата пазарна конюктура ще окаже известно влияние на пазарите (вкл. в България), но подкрепата за цените ще бъде относително слаба. Навлизаме в периода, в който климатът играе най-голяма роля за формирането на бъдещата реколта и ако той ни предложи изненади, е възможно да станем свидетели и на по-големи пазарни колебания.
Известно внимание заслужава и потреблението на зърно в света. Продължаващото вече половин година възстановяване в цените на млякото и първите сигнали за поскъпване на месото в края на 2017-та и началото на 2018-та година ще активизират тепърва търсенето на фуражи.