Как Йосиф Шопов от Раковски получи 400 кг/дка рапица при провала на реколтата в Южна България

Йосиф Шопов

Йосиф Шопов

Младият зърнопроизводител от Раковски Йосиф Шопов, който работи в стопанството на баща си Бойко Шопов, разказа пред Агро Пловдив за странните обрати при отглеждането на рапица. Стопанската 2016/2017 г. вече може да се определи като неуспешна за маслодайната култура, отглеждана в Южна България. Есенното засушаване след сеитбата предизвика масово загиване на посевите, а тези, които оцеляха, напролет бяха затиснати от синя китка и склеротиния, които допълнително редуцираха добивите. За разлика от почти всички производители в Пловдивско, Йосиф Шопов разказа, че е постигнал среден добив от 400 кг от декар, там където рапицата е оцеляла. Как се е случило това? Ето разказа от първо лице:

Миналата година през август бяхме подготвили за сеитба на рапицата към 1600-1700 дка  – изорани, култивирани, наторени. Насяхме ги и даже запечатка направихме с хербицид. Скоро след това, към края на август, паднаха около 8-9 литра на квадратен метър дъжд, който провокира рапицата да поникне на места. След десетина дни пак заваля, но слабо – 7-8 литра на квадрат. Но температурите бяха високи, имаше вятър и за ден-два влагата изчезна в атмосферата. После рапицата загина и целият ни труд и разходи отидоха за нищо.

През това време ожънахме царевицата и се зачудихме дали да не засадим на нейно място рапица. В крайна сметка дисковахме 250 декара, за да не изхабим събраната влага ако орем. Минаха няколко дни и отново заваля лек дъждец, който помогна на рапицата да излезе. Тръгна да расте, не толкова добре, но все пак не загина. Обяснявам си го с влагата в почвата, която се бе задържала благодарение на царевицата.

От този посев, засят на мястото на царевицата, изкарахме 400 килограма от декар. Това е рекорд за нашето стопанство. До тази година средният добив беше 200-250 килограма. Ожънахме рапицата дори вече я продадохме на 670 лева за тон. Добра е цената при този добив, ще вържем горе-долу нещата. 

Leave a Comment