Зърнопроизводител със супер добиви има принцип: Ефектът на пестицидите е по-важен от цената

Малък с площите си, но голям с добивите си, зърнопроизводителят от Съединение Тодор Балкански и синът му Велислав се радват тази година на добри резултати при пшеницата.

Тодор и Велислав Балкански

Тодор и Велислав Балкански

„Удивително добра реколта при житните през 2017 г.! Живеехме с нагласата, че няма да имаме и 350 килограма от декар“, разказа Балкански. „Есента беше неблагоприятна за сеитбата, а пролетта – суха. Обаче в края на април и през месец май паднаха напоителни дъждове. И въпреки това, на вид нивите не изглеждаха добре. Но като пуснахме комбайна – среден добив 570 килограма! (За справка: Т.г. средният добив от пшеница за страната е 525 кг, а за Пловдивска област 418 – бел.р.)  Учудихме се. За качеството да не говорим – страхотно! Гледахме само мелничарски сорт“, уточни Тодор Балкански. Той все още не е продал пшеницата, но ще разчита на хлебопроизводителя „Симид“. „От тази фирма са точни и почтени и към нас, по-дребните земеделци“, коментира зърнопроизводителят.

Той потвърди, че 2017 г. е била благоприятна и по отношение на болестите. „Въпреки това изобщо не сме се колебаели дали трябва да направим второ фунгицидно третиране“, припомни си зърнопроизводителят. „Първото е задължително, пръскахме след 10 март с Капало, като го комбинирахме с хербицида Биатлон. Резултатът беше отличен. Закъсняхме с второто третиране по принуда, тъй като имаше дъждове. Но Капало има дълъг период на действие, така че нямаше проблем. Второто пръскане беше с Диамант макс след 15 май.“

„Имаме един принцип, който прилагаме, така да се каже, по интуиция. Не питаме за цената на пестицидите, питаме за ефекта.“ Според Балкански, това е правилната подредба по важност при избора на продукти за растителна защита и тя се е доказала в практиката.

По този повод, фермерът си припомни ситуацията през 2016 година. „Тогава се изсипаха много дъждове, появи се ръжда. Имаше толкова силно нападение, че и флаговият лист беше ръждясал. В стопанството ни обаче не само, че имахме зелен флагов лист, но и още два зелени листа надолу. Нашите ниви бяха като зелени правоъгълничета на полето! Използвахме същите препарати, но този път в правилните срокове – в началото на март – първо фунгицидно пръскане и след един месец – второ. Тогава средният ни добив бе 645 килограма от декар, но качеството бе по-ниско.“

Относно посевите от пролетници, Тодор Балкански коментира, че царевицата е в отлично състояние, но слънчогледът – не. „Беше суша“, е обяснението му за неполивния слънчоглед. „Иначе сортовете са много добри. Добре сме ги отгледали. Няма трева отдолу и май само това ни доставя удоволствие като минем по редовете.“

На царевицата са направени три поливки. „Изглежда в добро състояние, но ще видим“, отказва прогнози фермерът.

Тодор Балкански вече 20 години се занимава със зърнопроизводство в района на община Съединение. Преди това е бил механизатор. Засега стопанството му е от 1 100 декара, от които 400 дка е собствената земя. В последните години производителят не е сам, помага му синът му Велислав. Той е завършил миналата година трудната специалност „Растителна защита“ в Аграрния университет. „Практиката учи много повече от коя да е аудитория“, коментира навлизането си в земеделието Велислав.

Leave a Comment