Момчил Неков: В новата ОСП за протеиновите култури трябва да има стабилен ресурс

Протеиновите култури трябва да намерят своето място в европейското земеделие, защото зависимостта от вноса им не е полезна от гледна точка на изхранването и безопасността на храните. Това заяви евродепутатът от Групата на социалистите и демократите в ЕП Момчил Неков на пленарната сесия в Стасбург по време на обсъждане на доклад относно европейска стратегия за насърчаване на протеиновите култури – поощряване на производството на богати на протеин растения и бобови растения в рамките на европейския селскостопански сектор.

„С притеснение слушам българските Момчил Нековпроизводители, че вносната продукция всъщност е генетично модифицирана и макар да полагат всички грижи за правилно отглеждане, то рискът от замърсяване от ГМО фуражите всъщност е сериозен“, заяви Неков.

„Моята страна – България има отлични възможности за производство на протеиновите култури. Фъстъците, като такава култура, произвеждани в региона на Садово, имат отлични качества и за разлика от вносните, садовските фъстъци не образуват афлатоксини. Това трябва да бъде поощрявано. Европейското производство създава и поддържа не само поминък, но и качествена и безопасна храна и това трябва да се знае и защитава“, допълни още евродепутатът. Фъстъците, които той дава за пример обаче, са с все по-намаляващи площи у нас, въпреки помощта за протеинови култури. Все повече се увеличават полетата с нахут, грах и леща, по данни на агростатистиката към земеделското министерство.

Прочети още: Заради субсидията за протеинови: Площите с фуражен грах се увеличиха 100 пъти, с леща 30 пъти!

„В новата Обща селскостопанска политика всички протеинови култури трябва да бъдат подкрепени с конкретни мерки и стабилен ресурс, но трябва да се предвиди и механизъм за това тези култури да остават и да се използват в сектор „Земеделие“ в Европейския съюз, а не да се изнасят в трети страни без добавената стойност от европейската субсидия“, каза Момчил Неков.

# # #

Протеинови култури са: соята, като най-широко разпространена, следват: фасул;  леща;  нахут;  грах;  фъстъци;  бакла;  люцерна;  еспарзета;  фий;  детелина;  вигна;  бурчак;  лупина, и др.

 

 

Leave a Comment