Наш евродепутат предлага пчеларите за получават и директни, и обвързани плащания след 2020 г.

В ЕС има 600 хил. пчелари, които произвеждат годишно 250 хил. тона мед и с дейността си спомагат за опрашването на 80% от стопанските растения, мотивира се Момчил Неков

Владимир Владимиров пред кенийския кошерБългарският евродепупат Момчил Неков е внесъл предложение за изменения в новата ОСП, в което предлага пчеларският сектор да получава и директни, и обвързани плащания на пчелно семейство.

“Факторите, които оказват влияние върху пчеларството са много и все повече пчелари се чувстват под пазарен и ценови натиск. Без адекватна подкрепа, секторът е застрашен и ще загубим богатството и разнообразието на пчелните продукти. Близо 80% от растителните видове отглеждани в Европа имат нужда от опрашване, затова смятам, че е съвсем естествено да има директни плащания за опрашване“, коментира Неков.

В новата ОСП да бъде включена екологична услуга „опрашване“, категорично настоява евродепутатът. Той предлага това да се добави в член 4 – Определения, които трябва да бъдат формулирани в стратегическите планове по ОСП. Предложението на Неков е: „селскостопанската дейност“ се определя по начин, че да включва както производството на селскостопански продукти, изброени в приложение I към ДФЕС, включително памук и дървесни култури с кратък цикъл на ротация,  предоставяне на екологична услуга „опрашване“, така и поддържането на земеделската площ в състояние, което да я прави подходяща за паша или обработване без подготвителни действия, които са извън рамките на обичайните земеделски методи и машини; 

Евродепутатът предлага в член 28 – Схеми за климата и околната среда,  да се включи опрашването: Държавите членки подпомагат в рамките на този вид интервенция истински земеделски стопани, които се задължават да прилагат на хектари, отговарящи на условията за подпомагане, селскостопански практики, благоприятни за климата и околната среда, сред които и опрашителите.

Неков предлага в обхвата на подкрепа в новата ОСП да се включи предоставянето на обвързана подкрепа на пчелно семействоОбвързаното с производството подпомагане на доходите може да се отпуска на следните сектори и производства или специфични видове селскостопанска дейност, които са важни по икономически, социални или екологични съображения: зърнени култури, маслодайни семена, протеинови култури, фъстъци, бобови растения, лен, коноп, ориз, черупкови плодове, картофи за нишесте, мляко и млечни продукти, семена, овче и козе месо, говеждо и телешко месо, маслиново масло, копринени буби, пчелни семейства, сух фураж, хмел, захарно цвекло, захарна тръстика и цикория, плодове и зеленчуци, дървесни култури с кратък цикъл на ротация и други нехранителни култури, с изключение на дървета, използвани за производството на продукти, които могат да заместват изкопаеми материали.

В член 42 – Цели в сектора на плодовете и зеленчуците,  евродепутатът предлага при прилагане и насърчаване на щадящи околната среда производствени методи, също да се включи опрашването: разработване, прилагане и насърчаване на щадящи околната среда производствени методи, екологосъобразни практики за отглеждане и производствени техники, като опрашване от естествени опрашители, устойчиво използване на природните ресурси, и по-специално защита на водите, почвите, въздуха, биологичното разнообразие и други природни ресурси; тези цели са свързани със специфичните цели.

В ЕС има около 17 милиона пчелни кошери и 600 000 пчелари, произвеждащи около 250 000 тона мед всяка година. Пчелите не само играят съществена роля в нашата околна среда, но са важни и за икономиката, и най-вече за селското стопанство. Пчелите опрашват културите и дивите растения, което помага да се поддържа биоразнообразието. 84% от растителните видове и 76% от производството на храни в Европа зависят от опрашването от пчели. В икономически параметри, това са 14,2 милиарда евро годишно.

Leave a Comment