Променят Наредба 4 за прилагане на мярката за хуманно отношение

Тръгнат ли животните на паша, стопанинът трябва да опише в дневника идентификационните им номера и ЕКАТТЕ на населеното място

кравефермаПреди да са изминали две години от обнародването на Наредба 4 за прилагане на мярка 14 „Хуманно отношение към животните“ от ПРСР, земеделското министерство предлага за втори път изменения и допълнения към нея. Предложените промени са мотивирани с редактиране на европейското законодателство. 

Проектът на наредба отхвърля изискването кандидатите да ползват животновъдните обекти най-малко от 6 години. Новият срок, посочен в чл. 10, е една година. 

Предложени са корекции и в данните, които животновъдите вписват в дневници при извеждането на животните на паша. В сега действащата наредба в чл.4, ал. 7 е казано, че „когато животните се извеждат на дневна паша в близост до животновъдния обект, в който нощуват, земеделският стопанин води дневник, в който се вписват броят на животните по вид и категория с дните и часовете на извеждане.“

В проекта за изменениея и допълнения на Наредба 4 е записано: „В ал. 7 думите „дните и часовете на извеждане“ се заменят с „датите на извеждане, идентификационен номер на животните и ЕКАТТЕ на всяко населено място, в чието землище се намират площите, на които се извършва пашата.“

Чрез промени в същия чл. 4 се предоставя възможност част от задължителните 160 дни животните да бъдат отглеждани на двора, като за минимум 120 дни следва да им бъде осигурена паша, а 40 дни животните могат да бъдат отглеждани на двора на животновъдния обект. Идентични промени се предлагат за дейностите за свободно отглеждане на открито на ЕПЖ и ДПЖ, като текстовете са в съответствие с одобреното пето изменение на мярката в одобрената ПРСР 2014-2020 г.;

С оглед постъпили бележки и коментари от Държавен фонд „Земеделие” – Разплащателна агенция (ДФЗ – РА) по отношение на изпълняваните ангажименти от страна на земеделските стопани в чл. 22 се създават разпоредби, които въвеждат ред за уведомяване на Държавен фонд „Земеделие“ при прехвърляне на стопанството. В чл. 4, ал. 5 се уточнява, че изискването на спазване на гъстота от 2 ЖЕ е обвързано със заявените животни, с които се извършва пашата.

В проекта на НИД на Наредба № 4 от 2017 г. се прецизират правно-технически някои разпоредби. С оглед на поетите през 2017 г. 5-годишни ангажименти в преходни и заключителни разпоредби се уточнява, че за одобрените за участие земеделски стопани по мярката, поели ангажимент, за срок от пет години, се прилага досегашния ред с изключение на някои разпоредби.

Промените в наредба засягат ограничен кръг правни субекти, а именно активните земеделски стопани, които са регистрирани като такива, посочва в мотивите към документа зам.-министър Лозана Василева. Същите следва да имат животновъдни обекти, в които да отглеждат и допустимите за заявяване на животни. Това е и кръгът от заинтересовани лица, върху които проектът на нормативен акт пряко оказва влияние. В този кръг се включват и земеделските стопани, които са вече ползватели на помощта по мярка 14 „Хуманно отношение към животните“ и имат поет ангажимент.

Leave a Comment