Агрометеорология за август: Неустойчиво време до 10-ти, след това жеги и поливки

Дукена Жолева, агрометеоролог при НИМХ

жегаПрез повечето дни от първото десетдневие на август агрометеорологичните условия ще се определят от неустойчиво време и температури около и малко под нормата за периода. Прогнозираните метеорологични условия в началото на месеца ще повишат степента на зарази от някои гъбни патогени: мани по зеленчуковите култури от късното полско производство, късно кафяво гниене по овошките, сиво гниене по зреещите ранни сортове грозде.

Падналите валежи в края на юли, надвишили на места в северозападните и централните райони 30-40 l/m² (Н. село, Видин, Враца, Монтана, Ловеч, В.Търново) и очакваните през първото десетдневие на август, ще се отразят благоприятно на вторите култури и на по-късните хибриди царевица, при които ще се осъществява формиране и наливане на зърното. През десетдневието при средноранните хибриди царевица ще протича фаза млечна зрелост, а при ранните ще се наблюдава восъчна и пълна зрелост (агростанциите Бъзовец, Кнежа, Главиница, Пазарджик, Пловдив). При слънчогледа в Дунавската равнина и в южните райони ще протича фаза узряване.

В края на първото десетдневие се прогнозира съществено повишение на температурите и ускорено протичане на последните фази от развитието на късните полски култури.

През второто и третото десетдневие агрометеорологичните условия ще се определят от относително сухо време и температури около и над климатичните норми.

През втората половина на август голяма част от късните полски култури ще приключат развитието си. При слънчогледа ще се наблюдава масово техническа зрелост, при соята – фаза узряване. В края месеца при средно късните хибриди царевица ще преобладава восъчна зрелост. При ориза ще протича фаза млечна зрелост, при памука – разпукване на плодните кутийки.

През втората половина от месеца недостигът на почвена влага при вторите култури ще се задълбочава и ще налага повишени поливни норми. На много места в полските райони отсъствието на влага в горните почвени слоеве ще възпрепятства качественото провеждане на дълбоката оран и предсеитбените обработки на площите, предвидени за засяване със зимна рапица. Агротехническите срокове за сеитбата на рапицата започват да текат през третото десетдневие на август.

През август при късните сортове овошки не трябва да се подценява вредната дейност на последното поколение плодови червеи. Относително сухото време през повечето дни от месеца ще бъде предпоставка за увеличение популацията на акарите. В лозовите масиви е необходимо да се следи за появата и плътността на гъсениците от третото поколение на шарения гроздов молец. Растителнозащитните пръскания трябва да се провеждат през по-хладните часове на деня с препарати с подходящ карантинен срок съобразен с периода на зреене на културите.

Leave a Comment