27 еко организации смятат реформата на ОСП за половинчата и искат отлагането й

В писмо до Урсула фон дер Лайен и Тимерманс заявяват, че приетите от земеделските министри и Европарламента позиции работят срещу зелената сделка
Царски орел

Царски орел

27 неправителствени организации от здравния и екологичния сектор призовават Европейската комисия да оттегли законодателното предложение за реформа на ОСП след 2020 г. В отворено писмо до председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен и заместника й Франс Тимерманс, организациите заявяват, че позициите на Европейския парламент (ЕП) и Съвета на земеделските министри относно ОСП след 2020 г. „работят срещу Европейската зелена сделка (и свързаните с нея стратегии за биоразнообразието и „От фермата до трапезата“).

Според подписаните организации, плановете на ЕП и държавите членки ще „позволят изплащане на милиарди вредни субсидии“, цитира в бюлетина си МЗХГ.

Организациите обвиняват ЕП и държавите членки, че изказват позиции, които „сериозно вредят на принципа на не нанасяне на вреда“, увеличават плащания насочени към производство (т.е. обвързаната подкрепа) и премахват защитни механизми, като напр. разширяване на системите за напояване“.

Също така, 27-те организации заявяват, че „(институциите) ограничават заложената амбиция по отношение на климата, околната среда, хуманното отношение към животните и общественото здраве“, като в същото време „позволяват или дори изискват от държавите членки да насочат голяма част от подпомагането за субсидиране на бизнес, който прилага обикновените (и дори е възможно и по-лоши) практики на производство“. Организациите заявяват, че „не е възможно да подкрепят разходи от 387 млрд. евро публични средства (което е 1/3 от целия бюджет на ЕС) за стимулиране, вместо за решаване, на настъпилата (бел. екологична) криза“.

В тази връзка, организациите изказват недоволство, че „зелената архитектура“ на ОСП е „значително размита“, като предупреждават, че „не очакват преговорите по време на триалозите да поправят тази ситуация“.

Организациите предлагат Европейската комисия да подготви ново законодателно предложение за реформа на ОСП след 2020 г., което да се основава на подпомагане на фермерите за преминаване от индустриално селско стопанство към ОСП, която да е съвместима с целите на Европейската зелена сделка.

Организациите твърдят, че „удължаването на прилагането на текущата ОСП с още две години ще направи това възможно“, като „бъдещето на нашите деца трябва да бъде над всичко, което е политически целесъобразно“.

Leave a Comment