Цени на тържища и борси
Животновъдство
ПРСР 2014-2020 – библиотека
- Национална програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор (2019-2023г.)
- Минимални добиви плодове и зеленчуци за участие в обвързано подпомагане 2017-2020
- Критерии за подбор на проекти по мярка 4.2
- Новата и старата Наредба №9 за прилагане на подмярка 4.1
- Наредба №13 за прилагане на мярка 2.1 за консултантските услуги
- Общини, дефинирани като „селски райони“
- Общини, които попадат в нитратно уязвимите зони
- Списък на застрашените от изчезване редки породи животни
- Списък на застрашените от изчезване местни сортове
- Най-важното за мярка 6.3 „Стартова помощ за малките стопанства“
- Таблица за изчисляване на Стандартния Производствен обем на стопанството (коригирана)
Последни Публикации
Германия първа в света ще спре със закон убиването на еднодневни петлета
Германия ще забраниНова схема за климата и околната среда в следващия период
Нова екосхема предвиждаБиопроизводители могат да реагират за грешки в Електронни регистър до 25 януари
Биологичните оператори,Прилагането на интегрирана растителна защита ще се подпомага по мярка „Агроекология и климат“
Нов момент в мяркатаПодвижни пчелини в зони по Натура 2000 ще бъдат подпомагани по ПРСР в две направления
При обработваемите площи ще
ВИЦ
ДВА БИЗНЕС УРОКА:
В Африка всяка сутрин газелата се събужда с мисълта, че трябва да надбяга най-бързия лъв, за да остане жива. Всяка сутрин лъвът се събужда с мисълта, че трябва да надбяга най-бавната газела, за да не умре от глад.
Бизнес поука:
Няма значение дали си газела или лъв: когато слънцето изгрее, по-добре да станеш, за да изпревариш другите.
*****
Мъж отсяда в хотел в Австралия. В стаята има компютър и той решава да изпрати електронно писмо на жена си. Обаче случайно сбърква адреса и без да осъзнае грешката си, изпраща писмото.
В същото време някъде в Хюстън, вдовица се връща от погребението на съпруга си. Вдовицата решава да си провери електронната поща за писма от роднини и познати. След като прочита първото писмо, тя пада възнак в безсъзнание. Синът на вдовицата дотърчава в стаята, намира майка си на пода и хвърля поглед на екрана, на който пише:
До: моята любяща съпруга
Тема: пристигнах
Дата: 7-ми септември, 2005 г.
Знам, че ще се изненадаш да ме чуеш. И тук имат компютри вече, и можеш да изпратиш писма на своите любими. Току-що пристигнах и отседнах тук.
Виждам, че всичко е приготвено и за твоето пристигане утре. Нямам търпение да се видим! Надявам се твоето пътуване да е също безпроблемно, като моето.
Послепис: Адски е горещо тук долу!
Бизнес поука:
Уверете се, че комуникацията се осъществява между правилните страни. Иначе резултатите могат да не отговорят на очакванията ви.
Абонирайте се по имейл
Запишете се, за да получавате новостите на електронната си поща.
Връзки
- http://daniivanov.blogspot.com/
- Асоциация на земеделските производители в България
- Българска агенция по безопасност на храните
- Българска организация на производителите на оранжерийна продукция
- Държавен фонд "Земеделие"
- Изпълнителна агенция по лозата и виното
- Министерство на земеделието и храните
- Национална асоциация на зърнопроизводителите
Ще има ли реформи в земеделието през 2021 г. или ще продължим постарому?
Въпросът е доста закъснял и ако в земеделското министерство не са си го задали още преди две години, значи всеки ще се спасява поединично, докато може.
Бъдещият програмен период идва с намерение за големи, фундаментални промени в досегашния начин на производство, но България не изглежда подготвена за тях.
„Зелено“ и „хуманно“ са важните думи в новото десетилетие. И още: Намаляване на пестицидите и минералните торове, и увеличаване на земите, оставени на природата за запазване на биологичното разнообразие. Запечатване на въглеродния диоксид в почвата. Производство на повече биогаз за намаляване на метана и други газове, които произвеждат животновъдните ферми. Увеличаване на системите за възобновяема енергия.
Някой научил ли е как земеделското министерство си представя, че ще се доказва прилагането на безорни технологии при отглеждане на зърнени култури? Как ще констатира увеличаването на въглеродния диоксид в почвата?
Знае ли се как ще отчита използването на пестициди и съответно намаляването им при отглеждане на реколта? Кое ще ни гарантира, че фермерът пръска точно толкова продукти за растителна защита, колкото са необходими? А не повече, което редовно се случва, когато земеделецът не разпознава болестите и неприятелите? По всяка вероятност данните за използването на пестициди у нас отново ще са на базата на търговските отчети на дистрибуторите.
Фермерите се нуждаят от сериозни инвестиции, за да влязат в час със зелените, технологични и цифрови амбиции на Европейската комисия.
За да не работят по технологията от миналия век, зърнопроизводителите трябва да обновят машинния си парк със сеялки за директна сеитба и с нов тип прикачен инвентар. За да намалят използването на хербициди, производителите на плодове, зеленчуци и полски култури ще трябва да разполагат с техника за механично унищожаване на плевелите. Знаем колко сме зле с възможностите за напояване, така че капковите и другите типове поливни системи трябва да влязат в повечето ферми. За да имаме повече стопанства с хуманно отношение към животните, са необходими по-големи пространства в оборите и по-ново оборудване. Да не говорим за колосалните разходи, необходими за създаване на биогаз инсталации.
Освен това е важно да се отбележи, че дори да получават допълнителни субсидии при надграждане на минималните изисквания, фермерите няма да получат достатъчно приходи, които оправдават вложените средства. Затова е необходимо да се развие пазар с емисиите на СО2, на който стопаните, успели да съхранят този газ, да го продадат на индустриалните предприятия – замърсители на въздуха.
Тук можем да включим съответно и биопроизводителите, които използват щадящи технологии на производство и чиито субсидии не могат да отговорят на разходите. То и затова площите с биологично производство у нас са около 5% при европейска амбиция те да станат 30 на сто до 2030 г., и българска – да достигнат поне 15 процента.
Тъжно е да отбележим факта, че за толкова години в страната ни няма създадена единна земеделска камара, която активно да участва в плановете за бъдещото земеделие. Така всичко е оставено в ръцете на министерството, което може да се съобрази с някои искания на браншовици, но може и да не се съобрази. А както е лесно да се предположи, министерската визия просто е различна от фермерската, така както са различни теорията и практиката. Липсата на авторитетна организация оставя огромни празнини във възможностите, които фермерите биха оползотворили, ако има кой да ги представлява като мнозинство. В някои западни държави земеделските организации се договарят с големите търговци на храни. Убедили са държавните ръководства да подпомагат пенсионните и здравни осигуровки на малките земеделци и животновъди. Преговарят за по-ниско ДДС и по-голям процент данъчни намаления при извършени инвестиции. Именно камарите правят връзки и с научните институти като им поставят проблеми за решения. Камарата в Унгария издейства огромна помощ от държавата да изграждане на национална система против градушки.
Въпросите с бъдещето на българското земеделие са много, но лошото е, че ще стават все повече. Но има ли отговори министерството? Или ще продължи да прилага елементарната тактика да спира въпросите, раздавайки субсидии.