Европейска стратегия за горите предлага плащане на собственици, които ги поддържат непокътнати

Пътна карта предвижда засаждане на три милиарда дървета в цяла Европа до 2030 г. при спазване на принципа правилното дърво на точното място за правилната цел

гораДнес Европейската комисия прие новата стратегия на ЕС за горите до 2030 г. – водеща инициатива на Европейския зелен договор, която се основава на стратегията на ЕС за биологичното разнообразие за 2030 г.

Стратегията допринася за пакета от мерки, предложени за постигане на намаляване на емисиите на парникови газове с поне 55% до 2030 г. и неутралност на климата през 2050 г. в ЕС. Той също така помага на ЕС да изпълни ангажимента си за подобряване на отстраняването на въглерод чрез естествени поглътители съгласно Закона за климата .

Горите са основен съюзник в борбата срещу изменението на климата и загубата на биологично разнообразие. Те функционират като поглътители на въглерод и ни помагат да намалим въздействието на изменението на климата, например като охлаждаме градовете, предпазвайки ги от тежки наводнения и намаляваме въздействието на сушата. За съжаление, горите в Европа страдат от много различни напрежения, включително изменението на климата.

Стратегията за горите определя визия и конкретни действия за увеличаване на количеството и качеството на горите в ЕС и засилване на тяхната защита, възстановяване и устойчивост.

Стратегията се ангажира със строга защита на първичните и старите гори, възстановяването на деградиралите гори и осигуряването на устойчивото им управление по начин, който запазва жизненоважните екосистемни услуги, които горите предоставят и от които зависи обществото.

Стратегията насърчава най-благоприятните за климата и биоразнообразието практики за управление на горите, подчертава необходимостта да се запази използването на дървесна биомаса в границите на устойчивостта и насърчава ефективното използване на ресурсите използването на дървесина в съответствие с каскадния принцип.

Стратегията също така предвижда разработването на схеми за плащане на собственици и мениджъри на гори за предоставяне на алтернативни екосистемни услуги, например чрез поддържане на части от техните гори непокътнати. Новата Обща селскостопанска политика (ОСП), наред с други, ще бъде възможност за по-целенасочена подкрепа за горските стопани и за устойчивото развитие на горите.

И накрая, Стратегията за горите обявява законово предложение за засилване на мониторинга на горите, докладването и събирането на данни в ЕС. Хармонизираното събиране на данни в ЕС, съчетано със стратегическо планиране на ниво държави-членки, ще даде изчерпателна картина на състоянието, развитието и предвижданото бъдещо развитие на горите в ЕС. Това е от първостепенно значение да се гарантира, че горите могат да изпълняват своите многобройни функции за климата, биологичното разнообразие и икономиката.

Стратегията е придружена от Пътна карта за засаждане на три милиарда допълнителни дървета в цяла Европа до 2030 г. при пълно спазване на екологичните принципи – правилното дърво на точното място за правилната цел.

Членовете на колежа казаха:

Изпълнителният вицепрезидент по европейската зелена сделка Франс Тимерманс каза: „Горите осигуряват дом на по-голямата част от биологичното разнообразие, което намираме на Земята. За да бъде водата ни чиста, а почвите богати, се нуждаем от здрави гори. Горите в Европа са изложени на риск. Ето защо ще работим за тяхното опазване и възстановяване, за подобряване на управлението на горите и за подпомагане на лесовъдите и гледачите на гори. В крайна сметка всички ние сме част от природата. Това, което правим за борба с кризата с климата и биологичното разнообразие, правим за собственото си здраве и бъдеще. „

Комисарят по земеделие Януш Войцеховски каза: „ Горите са белите дробове на нашата земя: те са жизненоважни за нашия климат, биологичното разнообразие, почвата и качеството на въздуха. Горите също са белите дробове на нашето общество и икономика: те осигуряват препитание в селските райони, осигуряват основни продукти за нашите граждани и притежават дълбока социална стойност чрез тяхната природа. Новата горска стратегия признава тази многофункционалност и показва как амбицията за опазване на околната среда може да върви ръка за ръка с икономическия просперитет. Чрез тази стратегия и с подкрепата на новата обща селскостопанска политика нашите гори и нашите лесовъди ще вдъхнат живот на устойчива, просперираща и климатично неутрална Европа. 

Комисарят по околната среда, океаните и рибарството Вирджиниус Синкевичюс заяви: „Европейските гори са ценно природно наследство, което не може да се приема за даденост. Защитата, възстановяването и изграждането на устойчивост на европейските гори е от съществено значение не само за борба с кризата с климата и биологичното разнообразие, но и за запазване на социално-икономическите функции на горите. Голямото участие в обществени консултации показва, че европейците се грижат за бъдещето на нашите гори, така че трябва да променим начина, по който защитаваме, управляваме и отглеждаме нашите гори, така че това да донесе реални ползи за всички. “

Заден план

Горите са основен съюзник в борбата срещу изменението на климата и загубата на биологично разнообразие, благодарение на тяхната функция като поглътители на въглерод, както и способността им да намалят въздействието на изменението на климата, например чрез охлаждане на градовете, предпазване от силни наводнения и намаляване на сушата въздействие. Те също са ценни екосистеми, дом на голяма част от европейското биологично разнообразие. Техните екосистемни услуги допринасят за нашето здраве и благосъстояние чрез регулиране на водата, осигуряване на храни, лекарства и материали, намаляване и контрол на бедствията, стабилизация на почвата и контрол на ерозията, пречистване на въздуха и водата. Горите са място за отдих, релакс и учене, както и част от поминъка.

Leave a Comment