С 60% е намаляло транспортирането на животни през Капитан Андреево за 4 години

Делегация от евродепутати посети граничния контролен пункт, за да се запознае с практиките при превоз на добитък
шофьорът на ГКПП очевидно се е присъединил към дискусията без да слезе от камиона

шофьорът на ГКПП очевидно се е присъединил към дискусията без да слезе от камиона

Анкетната комисия за защитата на животните по време на транспортиране (ANIT) към Европейския парламент (ЕП) посети Граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Капитан Андреево“. Евродепутатите бяха съпроводени от заместник-министърът на земеделието и храните Крум Неделков при посещението им. Той представи пред делегацията основната дейност на официалните ветеринарни лекари (ОВЛ) при износ на пратки живи животни през граничния пункт, съобщиха от пресцентъра на МЗХГ.

Партньорското посещение от ANIT на ГКПП Капитан Андреево имаше за цел запознаване с прилагането на Регламент (ЕО) 1/2005 от официалните ветеринарни лекари на терен и проблемите, които срещат в хода на контрола.

По време на дискусията бяха обсъдени добри практики, като например намаляване на гъстотата на натоварените животни в превозното средство с 30% през летните месеци. В процеса на коментиране прилагането на Регламента беше отчетено, че е необходимо прецизиране на текста по отношение на изискването – транспортните средства да бъдат снабдени с достатъчно количество фуражи, за да се задоволяват нуждите на животните по време на пътуването. Съгласно настоящите изисквания превозвачите следва да разполагат с фураж за изхранване на животните за цялото пътуване, вместо това превозвачът би могъл да предостави на ОВЛ преди одобряване на пътуването план за набавянето на фураж, в случай на нужда, в това число и на територията на трети държави.

Представителите на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), които придружаваха делегацията по време на посещението, информираха, че в периода 2017 – 2020 година, пратките с живи животни, преминали през „Капитан Андреево“ са намалели с около 60 процента. През 2017 година са проверени над 5300 пратки, а през 2020 година – около 2050. Драстично са намалели и установените и докладвани до ЕК нарушения – от 190 през 2017, до 6 през 2020 година.

Делегацията имаше възможност да посети и пункт за почивка в непосредствена близост до „Капитан Андреево“. Ветеринарният лекар, обслужващ животните в пункта за почивка, заедно с персонала, който работи в него, подробно запознаха присъстващите с процедурата по пристигането на пратка, разтоварването за 24-часова почивка и товаренето ѝ.

В момента на визитата, в пункта за почивка изчакваше един животновоз с животни за трета страна. Шофьорът на камиона се присъедини към дискусията и също отговори на зададените му от евродепутатите въпроси.

Leave a Comment