Цени на тържища и борси
Животновъдство
ПРСР 2014-2020 – библиотека
- Национална програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор (2019-2023г.)
- Минимални добиви плодове и зеленчуци за участие в обвързано подпомагане 2017-2020
- Критерии за подбор на проекти по мярка 4.2
- Новата и старата Наредба №9 за прилагане на подмярка 4.1
- Наредба №13 за прилагане на мярка 2.1 за консултантските услуги
- Общини, дефинирани като „селски райони“
- Общини, които попадат в нитратно уязвимите зони
- Списък на застрашените от изчезване редки породи животни
- Списък на застрашените от изчезване местни сортове
- Най-важното за мярка 6.3 „Стартова помощ за малките стопанства“
- Таблица за изчисляване на икономическия размер на земеделските стопанства (2021 г.)
Агро практики
Не спори с глупака
Веднъж магаре и тигър влязоха в спок какъв е цветът на тревата. Магарето твърдеше, че е син, тигърът - че е зелен. След дълъг спор те се обърнали към краля на животните – лъва, за да отсъди той кой е прав.
Когато приближили до лъва, магарето заревало отдалеч: "Ваше височество, не е ли вярно, че тревата е синя ..."
Лъвът отговорил: "Ако вярваш, значи е така".
Магарето продължило: "Но тигърът не е съгласен! Моля, накажете го!"
Тогава лъвът обявил, че наказва тигъра с три дни мълчание. Магарето си тръгнало щастливо.
Тигърът обаче приближил до лъва и го попитал: "Знаеш, че тревата не е синя, а зелена. Защо тогава ме наказваш?"
"Да, тревата наистина е зелена", съгласил се лъвът. "Наказвам те, защото е унизително за смело и интелигентно същество като теб да губи време в спор с магаре."
Последни Публикации
Честит 24 май! Президентът Радев празнува в Пловдив
Честит 24 май – празникът наДепутатът Костурков: Фирмата при границата с Турция е предложила 6 млн. лв. подкуп, за да остане
„Евролаб 2011″, която до петък,Вносът на плодове и зеленчуци на „Капитан Андреево“ мина под контрола на БАБХ
Инспектори на агенцията иЗемеделското министерство започва консултации за бъдещия Закон за браншовите организации
Предлага се регистриранетоДагонис® – Новият фунгицид за всички зеленчукови култури
Мултикроп фунгицид за
Абонирайте се по имейл
Запишете се, за да получавате новостите на електронната си поща.
Връзки
- http://daniivanov.blogspot.com/
- Асоциация на земеделските производители в България
- Българска агенция по безопасност на храните
- Българска организация на производителите на оранжерийна продукция
- Държавен фонд "Земеделие"
- Изпълнителна агенция по лозата и виното
- Министерство на земеделието и храните
- Национална асоциация на зърнопроизводителите
Криза за производителите на етерично-маслени култури, ръст в износа на масла
Държавната помощ за изкупуване на розов цвят създаде повече вреди отколкото ползи
Анализ на ИнтелиАгри
Ниските изкупни цени стимулираха износа и свиха натрупаните запаси. Същевременно производителите са изправени пред ниски добиви, липса на работна ръка и повишаващи се разходи за производство.
Кампания 2021 бе втората поредна, белязана от изкупни цени на суровината около или под производствената себестойност при по-масово отглежданите етерично-маслени култури лавандула и роза. В съчетание с ниски добиви заради неблагоприятния климат и растящи производствени разходи, това доведе до разваляне и изоставяне на насаждения, което продължи и през есента на настоящата година.
Предварителната оценка за произведените в страната етерични масла е за поне 10% спад спрямо 2020 година. Основен дял заема лавандуловото масло, следвано от тамян, чубрица, бял равнец, мирта, розово масло и други.
Маслодайна роза
Лошото време и ниските изкупни цени доведоха до срив в производството – розовия цвят е с 33% по-малко, а добитото масло е 40% от произведеното през 2020 година. Развалените площи с маслодайна роза са едва 5% от всички, но много повече са изоставените площи с розови насаждения през годината.
Доходността на розопроизводителите продължи да спада и през 2021 г. вече бе отрицателна. Фермерите разчитат основно на субсидии и държавни помощи, но част от тях вероятно ще получат премия от преработвателите до края на годината. Държавната помощ за изкупуване на розов цвят изигра слаба роля (около 16% от пазара), но създаде повече вреди отколкото ползи. Тя отложи във времето необходимата корекция в площите и съответно – оздравяването на пазара.
Очакваме 2022 г. да бъде неблагоприятна за производството на розово масло в страната заради влошеното финансово състояние на производителите на розов цвят, намалените грижи за насажденията, поскъпването на торовете и енергията и липсата на работна ръка.
Лавандула
Развалените площи с лавандула в началото на годината бяха едва 3% но делът им нарасна тази есен. Липсата на работна ръка и постоянно нарастващите разходи за производство допълнително ще демотивират фермерите.
Същевременно световния пазар успява да поеме растящи количества масло от предходните години при цени от €50/кг и запасите започнаха да се стопяват. Само през първите седем месеца на 2021 г. износът на обезтерпенено лавандулово масло е над 149 тона при 93 тона за същия период на 2020 г. Износът на масла с код HS33012941, в който попада друга част от експорта на лавандулово масло, е над 143 тона за първите седем месеца на годината при 137 тона за същия период на 2020 г.
Други етерично-маслени
Овладян е спада в площите с маточина, лайка и други нишови култури 2020 година. Пазарът на маслата от равнец, маточина и др. се стабилизира около дългосрочните договори между фермери и търговци. Известно увеличение на площите в близките две години изглежда необходимо, след като натрупаните запаси бяха поразчистени последната година и половина.
Преработвателен капацитет
Дестилационните мощности в страната като цяло са достатъчни, за да обезпечат преработката на суровини от наличните насаждения.
Към края на октомври 2021 дестилериите в страната, които са регистрирани по REACH са 79, спрямо 75 година по-рано. Техният преработвателен капацитет на база експертна оценка е над 3000 куб. м. Близо 50% от всички регистрирани по REACH дестилерии са български.