Цени на тържища и борси
Животновъдство
ПРСР 2014-2020 – библиотека
- Национална програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор (2019-2023г.)
- Минимални добиви плодове и зеленчуци за участие в обвързано подпомагане 2017-2020
- Критерии за подбор на проекти по мярка 4.2
- Новата и старата Наредба №9 за прилагане на подмярка 4.1
- Наредба №13 за прилагане на мярка 2.1 за консултантските услуги
- Общини, дефинирани като „селски райони“
- Общини, които попадат в нитратно уязвимите зони
- Списък на застрашените от изчезване редки породи животни
- Списък на застрашените от изчезване местни сортове
- Най-важното за мярка 6.3 „Стартова помощ за малките стопанства“
- Таблица за изчисляване на икономическия размер на земеделските стопанства (2021 г.)
Агро практики
Загадката на скулптора
На един празник, когато дворецът на царя бе пълен с гости, пристигна мъж. Той поиска да говоря с царя и след като получи разрешение, застана пред него.
"Аз съм скулптор. Направих две еднакви на външен вид статуетки, само че едната е от диамант, а другата от стъкло", обясни мъжът и продължи.
"Обикалям царствата с тези две статуетки и предлагам на царете предизвикателство. Ако някой познае коя от статуетката е изработена от диамант, аз ще му я подаря. Но ако не познае, трябва да плати цената на диамантената фигура. Приемате ли да решите загадката", попита скулпторът.
Царят се съгласил.
Всички присъстващи се приближили около статуетките, но колкото и да ги гледали, не открили разлика между тях. Самият цар започнал да ги оглежда под различни ъгли, но статуетките били абсолютно идентични като светлина и форма.
Придворните се притеснили, че царят ще загуби не само пари, но и авторитетното си име, ако не успее да разграничи скулптурите. Само че никой не бил сигурен в отговора.
"Моя ли е победата?", попитал накрая скулпторът.
В това време един стар човек излязъл от тълпата и казал: "Искам да приема това предизвикателство. Може ли да пробвам?"
Царят се съгласил.
Старецът отишъл при двете скулптури, огледал ги, след което ги докоснал внимателно. След минута отговорил коя е диамантената фигура и ... познал.
"Загубих! Както обещах, ще оставя тази скулптура за съкровищницата на царя", казал скулпторът.
Когато майсторът си тръгнал, царят попитал стареца как е познал. А той му отговорил: "Просто е. Двете статуетки бяха огрени от слънцето. Когато ги докоснах, стъклената беше затоплена, а изработената от диамант остана студена. Така успях да ги различа."
Последни Публикации
Ивана Ангелова с кон Касай спечели купата от държавното първенство
Ивана Ангелова спечелиИван Иванов: За селскостопанска техника по мярка 4.1 са изплатени досега близо 519 млн. лв.
За периода 2018-2021 г. в странатаДържавата ще плаща на бизнеса 80% от повишението на тока за цени над 200 лева за мВч
Компенсациите без тавани щеВеднъж на 4 години пчелите правят акациев мед! 2022 г. е от тези
Буркан от 800 грама е поскъпналСлед забраната за износ от Индия цената на пшеницата скочи с 5,9% в Чикаго
Референтният индекс на
Абонирайте се по имейл
Запишете се, за да получавате новостите на електронната си поща.
Връзки
- http://daniivanov.blogspot.com/
- Асоциация на земеделските производители в България
- Българска агенция по безопасност на храните
- Българска организация на производителите на оранжерийна продукция
- Държавен фонд "Земеделие"
- Изпълнителна агенция по лозата и виното
- Министерство на земеделието и храните
- Национална асоциация на зърнопроизводителите
Градината на зеленчуците се сви до 4,6% от общото растениевъдство
По предварителни данни на НСИ производството на домати през 2021 г. може да падне под 100 000 тона
Тези домати на борсата до Първенец са албански
За пета поредна градина данните за българските зеленчуци се свиват.
През 2021 г. делът на зеленчукопроизводството в общата растениевъдна продукция падна до 4,6%, докато през 2020 г. то е заемало 7,1%, съобщава САРА.
Брутната продукция е с 6% по-ниска, което се дължи както на свиване на физическото производство, така и на по-ниските цени.
На годишна база се очертава спад на производството с 2% в сравнение с 2020 г, докато цените на зеленчуците са с 4-5% по-ниски от миналогодишните.
Зеленчукопроизводството свива своето присъствие в Брутната селскостопанска продукция до 4,1%, заедно с картофите, като за сравнение в периода между 2011- 2015 година, този процент е бил по-нисък.
Последващите оценки на САРА за производството на домати през тази година е за допълнително намаление от около 8 хил.т. от предходните предвиждания, при количествата от 112 хил.т. По предварителни данни на НСИ, производството дори може да падне под 100 хил.т.
САРА понижава прогнозата си за производството на пипер до 50 хил.т. Това равнище е подобно на реколтата от 2020 г, когато производството е 51 хил.т., едно от най-ниските нива за последните 10 години.
В последващите предвиждания за производството на краставици през 2021 година САРА запазва очакванията си за обеми от 43 хил.т за оранжерийно производство и 9 хил.т. за продукцията отглеждана на открито. Общото производство на краставици се изчислява да е на нива от 52 хил.т.
Цените на едро през декември се покачват най-рязко при краставиците с около 39% на месечна база. Слабото предлагане е основната причина за това, като най-високите цени на зеленчука обичайно са през януари и февруари. Цените на дребно остават в рамките на средните за сезона.
Зеленчукопроизводство в Европа
Все повече оранжерийни производители от Европа ограничават производството си, като особено това се вижда при доматите. Растящите разходи за отопление и конкурентните цени от Турция и Мароко, особено след девалвацията на турската лира застрашават рентабилността на зеленчукопроизводството. Друг проблем са доставките, като разходите за транспорт се увеличават поради свиване на превозните услуги.
Една година след излизането на Великобритания от ЕС предизвикателствата са свързани с недостига на работна ръка по цялата хранителна верига, затруднения в доставките в Обединеното Кралство заради високата зависимост от вноса на пресни плодове и зеленчуци от ЕС и неразработени алтернативни канали за доставка, което най-силно се отразява на потребителите.