Министър Иван Иванов с поредица от срещи със земеделци и преработватели в родния Шумен

Той отговори на множество въпроси, обеща подкрепа и на „Кабиюк“, и по-чести разговори лице в лице

Иван Иванов, Шумен„Разработваме допълнителни мерки за подпомагане на земеделските производители и гарантиране на тяхната устойчивост в условията на безпрецедентни пазарни предизвикателства, породени от военния конфликт в Украйна, в предвидените от Европейската комисия временни рамки“. Това заяви министърът на земеделието д-р Иван Иванов по време на срещите си в родния му град Шумен с десетки стопани от всички сектори от земеделието, включително и от преработвателния.

Той подчерта, че за това ще бъдат водени разговори с Министерство на финансите.

„Много възможности за подкрепа на земеделието са залегнали и в Стратегическия план при увеличеното национално съфинансиране от 60%, както и по Плана за възстановяване и устойчивост“, каза още той.

На срещата от страна на земеделските стопани бяха поставени много и различни въпроси, свързани с проблеми с напояването в областта, с референтната дата за преходната помощ за животни, реализацията на продукцията и предвидените за изграждане събирателни центрове, самолетната защита на област Шумен от градушките и други.

Министър Иванов отговори и на въпроси, свързани и с мерки 4.1 и 4.2 от настоящия програмен период, като увери присъстващите, че Министерството на земеделието и ДФЗ полагат усилия за своевременно разглеждане и оценяване на всички проектни предложения и преодоляване на съществуващи забавяния.

По-рано през деня министър Иванов се срещна и със земеделци във Велики Преслав. Присъстващите на срещите изразиха благодарност за директния диалог и споделиха, че до момента не са имали такъв с ръководството на Министерство на земеделието. Министър Иванов пое ангажимент за поддържане на прекия диалог с бранша и взаимни усилия за решаване на проблемите, пред които е изправен той.

В програмата на министъра бе включено и посещение на местна винарска изба.

Иван Иванов намери време вчера да посети и държавното предприятие „Кабиюк“. Познато преди години като конезавод, „Кабиюк“ днес е ангажирано с развитие на племенното коневъдство и овцевъдството, както и запазването на автохтонни породи говеда и овце в съществуващия тук генетичен резерват.

Министърът заяви, че предприятията с национално и символно значение за България като „Кабиюк“ трябва да бъдат възстановени, за да се запази генофондът, с който разполага.

„Едно от най-големите богатства на България са така наречените местни породи животни“, коментира аграрният министър. По думите му в „Кабиюк“ се съхранява генетичният ресурс на българското сиво говедо, каракачанската овца, медночервената шуменска овца. Той обясни, че тези породи са възникнали в следствие на народната селекция, в продължения на хилядолетия и са напълно адаптирани към нашите условия и  географска ширина.

Аграрният министър съобщи, че е предвидено подпомагането в размер на 600 000 лв. за „Кабиюк“ ЕАД, за обезпечаване на част от разходите на предприятието съгласно сключен договор с Министерство на земеделието за поддържане на автохтонни и други ценни породи от Националния генофонд по животновъдство и съхраняването им като национално богатство.

Leave a Comment