Подгответе розите за зимата

В края на октомври и началото на ноември розите трябва да се подготвят за зимата. За целта са ви необходими градинска ножица и богата пръст с угнил оборски тор.

Подрязването на розите се справи с цел да се спре сокодвижението в растението. В противен случай, ако ноември и декември са топли, розите продължават да растат и така, когато започнат студовете, те влизат в зимата слаби и неподготвени, и измръзват.

КАК СЕ РЕЖАТ

резитба на розиПравилото е, че дебелите основни стебла при храстовидните рози се скъсяват най-слабо, а тънките клонки се режат дълбоко.

Катерливите рози се подрязват според възрастта. В първите две години се отрязват само стеблата, които не са дали цвят. Заедно с тях се отрязват болните, изсъхнали или тънки филизи. Страничните филизи се скъсяват над една сочеща навън пъпка с две трети. Нови филизи се закрепват на хоризонтални телове на разстояние 15-20 см., като се внимава да не се кръстосват.

Розовото дръвче изисква специални грижи. Този тип рози се подрязват най-силно през пролетта, но и през есента трябва да се подготвят за наближаващия студ. Подрязването включва отстраняване на загнилото дърво и скъсяване на главните филизи, както и на кръстосващите се, прекалено гъстите и тънки филизи. Главните се подкастрят 20-25 см. над земята.

Бордюрните рози се подрязват още по-ниско. Височината на стеблото трябва да остане около 15 см.

Розите в саксии, които зимуват на открито също имат нужда от защита. Те се скъсяват на височина до 6 пъпки. Срезовете трябва да са наклонени и на 5 мм над пъпката. Саксиите се поставят в легени или сандъци, които се закопават в градината и се покриват с борови клонки. Възможно е съдът да се прибере в закрито, немразовито помещение, но да е тъмно и проветливо. През пролетта отгоре се добавя нова пръст.

Ако сте в апартамент просто приберете саксията с розата в стаята.

СЛЕД ТОВА ГИ ЗАВИЙТЕ

След като направите резитбата, трябва да завиете розите. Завивката може да бъде почва от градината, натрупана върху присадката. Използва се също и пясък, угнил оборски тор, листовка. Преди да загърлите растенията, трябва да почистите опадалите около тях листа, защото по тях е възможно да има спори на гъбни болести, които да се развият напролет. Със загърлянето с угнил оборски тор трябва да се внимава. Ако не е достатъчно угнил, торът може да изгори леторастите, тъй като отделя топлина по време на угниването.

Бордюрните рози се загърлят догоре, а на останалите също се прави могилка с височина около 15 сантиметра.

Leave a Comment