От 3000 регистрирани пчелари, едва 976 получават пари по програмата

Два дни преди националния протест на бранша, фонд „Земеделие“ съобщи, че през 2013 г.са платени 5.9 млн. лв. за пчелите

Фонд Земеделие съобщава

протест на пчелариНационалната програма по пчеларство за 2011-2013 (НПП) успешно приключи третата година от прилагането си, съобщиха днес от ДФ „Земеделие“. Информацията идва два дни преди националния протест на бранша, който е насрочен за 23 октомври в София. По данни на фонда, през годината са изплатени 5 865 000 лева по 976 заявления на пчелари. От „Земеделие“ отчитат „90% усвояемост на бюджета за 2013 г., което е най-високият процент, реализиран досега по програмата. През 2012 г. усвояемостта беше 82%, а плащанията – 5 367 783 лева“, сочи съобщението.

Дружество „Акация 1899“ опровергава

От пчеларското дружество „Акация 1899“ в Пловдив обаче противопоставят други данни. „Регистрираните пчелари в страната са около 3000. Нерегистрираните са над 15 000“, обясни Николай Гайдов, член на УС на дружеството. Към 30% от регистрираните успяват да получат държавните помощи. В деня, когато те се плащат, пред офисите на ДФ „Земеделие“ е пълно с хора, за голяма част от които средствата не стигат, поради изчерпване на квотата.

Наскоро и Даниела Челебиева, председател на Общинската пчеларска организация  в Шумен и областен координатор на СБП за Разград и Търговище, каза през медиите, че „когато е била въведена Национална програма за пчеларство през 2007 година, броят на пчелните семейства е бил 720 хиляди, а през 2012 година са били 520 хиляди. „В нашата организация считаме, че те са намалели много повече и това е много тревожно. Трябва да се обърне внимание както на пчелите, така и на пчеларите. Пчеларите през 2007 година са били 40 хиляди, а сега са 19 хиляди. “

Част от парите отиват в монопол

Николай Гайдов

Николай Гайдов

От „Акация 1899“ посочват още, че над 1 милион от тези средства се заделят предварително за малък брой фирми, които са производители на пчели-майки и отводки.   Единствено те имат право да произвеждат рояци и майки с цел продажба. Пчеларите, които са усвоили това умение, могат да го ползват единствено, за да разширят собственото си стопанство. „Този пазар е силно монополизират“, твърдят от пловдивското пчеларско дружество.

Пчеларите – в ъгъла

Николай Гайдов припомня, че до момента извън пчеларската програма само веднъж – миналата година, са били изплатени допълнително национални субсидии – по 12 лева на кошер. „Тази година имаше доплащане за зеленчукопроизводители, овощари, зърнопроизводители, тютюнопроизводители, картофопроизводители … и за кого ли не. Единствено за нас не се намериха средства.“

Пчеларите не получават преки европейски субсидии за кошер.

Годината бе изключително тежка за бранша в Странджа. Сушата остави без добиви пчеларите в този край. Голяма част от тях смятат да търсят препитание в европейски държави. На протестите преди 5 дни, стопанин от Странджа изля манов мед, за да демонстрира гнева си от липсата на подкрепа от страна на държавата. „Отчаянието е голямо“, казаха от „Акация 1899“. „Знаете ли, че 1 кг манов мед се изкупува за износ в Германия по 8 евро?“

Още по темата: Пчеларите взимат 10 милиона лева в следващите три години

 

 

Leave a Comment