Инж. Кърнолски: „Пясъчник“ и „Домлян“ няма да се напълнят колкото и да вали
Басейновата дирекция в Пловдив регистрира по 280 нови сондажни кладенци годишно, а по-малките, които черпят до 10 кубика/24 часа, са хиляди
Язовирите „Пясъчник“ и „Домлян“ и „Тополница“ са с най-ниско водно ниво, съобщи инж. Никола Кърнолски, директор на Басейнова дирекция Източнобеломорски район Пловдив. Те се стопанисват от „Напоителни системи“ и водите им се използват за поливане на земеделската продукция. По данни на Министерството на околната среда и водите в „Тополница“ има едва 31 млн. куб. м. вода при общ обем 137.1 милиона. В „Пясъчник“ наличните количества са 24.4 млн. при общ обем 206.5 млн. куб. м. В „Домлян“ водата е 3.1 млн. при капацитет от 26.1 млн.
В добро състояние са язовирите за напояване, които са разположени при северните склонове на Родопите – „Сушица“, „Леново“, „Мечка“, „Брягово“ и „40-те извора“. Големите водоеми, които се ползват за промишлени цели и за водоснабдяване са добре запасени, обобщи инж. Кърнолски.
„Пясъчник“ и „Домлян“ няма да се напълнят до активния селскостопански сезон, колкото и да вали, според директора. „Домлян“ може донякъде да компенсира от 8-километровата деривация при село Куртово, където има направено водохващане при Бяла река.
„Тополница“ пък има шанс да се подхрани от потоците на западните дялове на Средна гора.
За „Пясъчник“ обаче няма никаква надежда.
Заради засушаването и несигурното снабдяване с поливна вода доста земеделските производители са се съоръжили със сондажни кладенци. Ежегодно в Басейнова дирекция Източнобеломорски район около се регистрират 280 нови кладенци, които ползват по над 10 кубични метра вода на денонощие. По-малките съоръжения за подземни води пък са хиляди.
В Пловдивска област има около 300 микроязовира, които са общински. От тях 220 са действащи и повечето са отдадени под аренда на земеделски производители, по-малко – на рибовъди. „Част от решението на проблема със засушаването е да се приложат системи за икономично ползване на водата, каквито са тези с капково напояване“, посъветва инж. Никола Кърнолски.