24 март: НАТО предприема въздушни военни действия срещу Югославия

На 24 март 1999 г. НАТО предприема въздушни военни действия срещу Югославия. Бомбардировките са военна операция, извършена от 11 държави срещу Съюзна република Югославия по време на Войната в Косово. Това е първият случай, в който НАТО атакува суверенна държава.

24 март: НАТО предприема въздушни военни действия срещу Югославия

24 март: НАТО предприема въздушни военни действия срещу Югославия

Ударите са прекратени на 11 юни 1999 г. Кодовото название на офанзивата е операция „Съюзна сила”, а в американския щаб тя е известна като операция „Благородна наковалня”. Това всъщност е и първата операция, в която НАТО атакува суверенна държава.

Официалната причина за бомбардировките е югославската местна операция „Подкова”, която цели етническо прочистване на Косово според военното разузнаване на НАТО, които водели до големи човешки жертви – загиват стотици граждани. Това е втората голяма бойна операция на НАТО след операция „Преднамерена сила” в Босна и Херцеговина през 1995 г. Тя е извършена без съгласието на Общото събрание на ООН.

На 24 март 1999 г. генералният секретар на НАТО Хавиер Солана заповядва на командващия въоръжените сили на НАТО в Европа генерал Уесли Кларк да започне въздушни бомбардировки срещу градове и военни обекти на СР Югославия. НАТО разполага със самолети F-16, F-117 Стелт, въоръжени с ракети Томахоук и противорадарни ракети AGM 88 HARM.

Срещу тях Югославската армия има 90 000 души личен състав от които 3000 наборни войници в сухопътните войски, 3000 във ВВС и 3000 в ВМС. При мобилизация Югославската армия набъбва до 400 000 души.
В изпълнение на това в 23.50 ч. базираните вече от седмица сили на НАТО в Италия и Адриатическо море, състоящи се от самолетоносача „Ентърпрайсис” и самолетните авиобази Авиано, Истрана и Пиаченца в Италия, започват авиационна атака над Югославия. Първоначално са хвърлени над 100 ракети, изстреляни от самолети F-16 и F-117 Стелт, а други 40 са направлявани от спътници.

24 март: НАТО предприема въздушни военни действия срещу Югославия

24 март: НАТО предприема въздушни военни действия срещу Югославия

В резултат на това в 0.53 ч. СР Югославия обявява военно положение. Първата бомбардировка е над Белград, въздушната кампания трае първоначално четири часа, но на сутринта е подновена. Нанесени са множество поражения.

На 28 април 1999 г. България и НАТО сключват споразумение за транзитно преминаване през въздушното пространство на страната на въздухоплавателни средства на НАТО в рамките на операция „Съюзна сила”, което дава право на самолети на НАТО да преминават през въздушното пространство само след завръщане от бойни полети посока от запад на изток (както е записано в нотата отговор на българското правителство до НАТО разрешаваща коридора, но нямащи право да излитат за осъществяване на въздушно нападение над СР Югославия, тъй като България декларира пълен неутралитет).

Бомбардировките водят до оттеглянето на югославските войски от Косово и установяването на Временната администрация на ООН в Косово. По-късно е организиран Международен наказателен трибунал за бивша Югославия, който решава, че югославските сили за сигурност са отговорни за престъпления срещу човечеството и масови потъпквания на човешките права на гражданското население в Косово – главно по време на операцията на НАТО.

Leave a Comment