20 април: Еверест се предаде на Христо Проданов
Той е първият българин стъпил на челото на света и първият човек, който го е направил през април и без кислородна маска
Преди 30 години на този ден Христо Проданов предаде по радиостанцията на базовия лагер под Еверест, че е на върха. Да, точно на върха е. Новината стигна до всички в България и в този ден нацията бе горда с Христо. Все едно България бе изкачила невъзможния връх. А Еверест наистина бе невъзможен за изкачване през април и без кислородна маска. Христо Проданов обаче го направи – първият българин, стъпил на най-високата точка на планетата на височина 8848 метра. И първият алпинист, изкачил челото на света през април без допълнителен кислород.
Експедицията през 1984 г. е проведена при специална подготовка и голямо обществено внимание. Групата с ръководител Аврам Аврамов пристига в Хималаите още през март и на 18-и изгражда първия базовия лагер на 5350 метра височина. Оттам нататък българските алпинисти предпазливо поемат пък върха, като правя няколко базови лагера. Заместник на Аврамов е Христо Проданов.
На 19 април вече има изградени пет лагера, като последният е на височина 8120 метра.
На 20 април Христо Проданов и местният шерп Ринджи тръгват към Джомолунгма (другото име на Еверест, наречено на Богинята майка на света по непалски) без кислород. Те избират най-трудния и дълъг път — западния (непалски) склон, наричан още „Жестокия път“. При катеренето нагоре шерпът се отказва, но Проданов продължава сам.
В 18.10 часа се обажда по радиостанцията, че е на върха. На най-високата точка на света той стои половин час, след което започва да се връща. След три часа се обажда в базовия лагер, като информира, че ще прави бивак за през нощта. Появява се буря, а Христо е без спален чувал и без кислород в разредения въздух. Връзката с него прекъсва, а на следващия ден започва спасителна операция.
Людмил Янков достига 8500 метра в 21.00 часа, но не открива Проданов. Приема се, че той е загинал на 22 април.
Експедицията не се завръща след трагедията с Христо Проданов. На 8 и 9 май Еверест е изкачен от Методий Савов, Иван Вълчев, Кирил Досков и Николай Петков.
През годините има различни интерпретации за това дали Христо Проданов извършва подвиг или поведението му безразсъден егоизъм. Но в крайна сметка всеки сам решава съдбата си.
Наскоро ръководителят на експедицията Аврам Аврамов, обвиняван за тактически грешки и решения, за първи път публикува личния си дневник, писан на 5350 метра височина.
„В цялост моят отчет, защото се опитаха навремето да го поправят, да кажат, че те са по-главни, въпреки че са виждали Еверест само на снимка. Аз пък бях там. Лошото е, че затриха някъде или не искат да покажат 60 касети записи от радиостанциите. Смятам, че почти всички грешки, които са допуснати и от мен, защото независимо от това, че съм бил само ръководител, а не и пряк участник да се катеря там, и от останалите момчета. Всеки е допускал грешки. За нищо не съжалявам, лудите в света винаги са били носители на големите открития. Луди е имало и ще има винаги“, каза за Дарик Аврамов.
Посмъртно е награден с орден „Герой на Народна Република България“. През 2001 г. Христо Проданов бе обявен за „Алпинист на ХХ век“.
20 години по-късно – през 2004 г. алпинистът Христо Христов (27 г.) от Смолян, също загина при Еверест. В същата година и месец и племеничката на Проданов Мариана Масларова намира смъртта си там.