Ако зеленчуците се развалят бързо, това означава, че са пълни с нитрати
Ако след консумация на пресни зеленчуци ви се гади, това е признак, че организмът е натровен
Зеленчуците, расли в оранжерии, имат натрупани много повече нитрати, отколкото в тези, расли на полето. Това е така, защото за оранжерийните липсва слънце. Това стана ясно от разговора между Лазарина Герова от частна лаборатория за изследване замърсеността на храните и представителят на Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) Николай Роснев в студиото на TV 7.
От разговора стана ясно и че за цвекло, пресен лук, пресен чесън и тиквички няма норма колко нитрати да съдържат.
Според Герова понякога най-крехката салата има най-много нитрати, а нитратните продукти бързо се скапват. Другият признак за чистотата на продуктите е, че траят много по-дълго.
Според специалистката най-големият проблем е, че са били закрити лабораториите за изследване на замърсеността на зеленчуците.
През 90-та година бяха отменени българските стандарти и бяха сложени нормите на европейската комисия. „1200 единици за салати и спанак са максималните нива, на които трябва да отговарят зеленчуците. 50 милиграма е нормата във водата за замърсеност. В Добруджа има закрити водоизточници“, каза ръководителят на частната лаборатория.
Нейното мнение е, че зеленчуците, в които има много нитрати са изключително опасни, а няма изследвания, които да следят за състоянието на храната на пазара. „Зеленчуците се делят на рискови и такива, които не натрупват. Дори през лятото – до 400 г може да достигнат нитратите в салати, тиквички, пресния чесън и лук, моркови, пресни картофи – всички продукти, които растат близо до земята или под земята са рискови“, каза Герова. „Ако ви се гади, това е признак, че организмът е натровен.
На противоположно мнение бе представителят на държавата Николай Роснев. Според него има система за контрол, която работи от 3 години. „Пробите се взимат на базата на съставен план. Правим към 300 анализа“, каза представителят на БАБХ.
„Само в мойта лаборатория правихме 10 000 анализа“, поряза го Герова.
На което Роснев й отговори: „тогава имаше норми“. Сега вече няма норми. Хората няма от какво да се притесняват, след като в цяла Европа е въведено това нещо, хората няма от какво да се притесняват, повтори думите си Роснев. Той увери, че 23 000 партиди зеленчуци са прегледани, всички производители са регистрирани, проверени са им почвите, каза Роснев. „Какво повече от това да анализираме?“, запита чиновникът.
Ако искаме да сме здрави, трябва да инвестираме. Като няма държавни пари, да подпомогнат с някакви програми създаването на частни лаборатории, щом за били закривани такива държавни. Да закупят тестери Soeks -руски- и в България се продават от техен дистрибутор. Имат тестери за нитрати, за радиационно замърсяване, за електромагнитни полета и радиационно лъчение… Сертифицирани в Германия с много награди от изложения. Могат да бъдат в полза и на производители и търговци. Има какво да се направи, яд ме е, че само се драчат по медиите всяка година, а резултата е 0.
Поздрави за хубавия сайт!