НАП конфискува край Пловдив картофи за 20 000 лв. на „Елиса фрут“
Търговецът Рюстемов не е платил обезпечение за стоката, която приходната агенция ще продаде на търг
Звеното за фискален контрол на НАП Пловдив конфискува 24 тона картофи, след като наложи обезпечение на фирмата-получател и същото не бе платено в законовия срок, съобщиха от приходната агенция. Стойността на стоката, според едровите цени към момента, е малко под 20 000 лева.
Картофите са влезнали в страната през ГКПП „Кулата“, натоварени в тир. Той е бил пломбиран от служители на НАП, командировани на границата. Шофьорът декларирал, че палетите ще бъдат разтоварени на адрес в София. Вместо това те се озовали на стоковото тържище до Първенец край Пловдив.
Стоката е била открита в склад на фирма „Елиса фрут“ЕООД. Дружеството е на търговеца от Асеновград Мехмед Рюстемов.
Инспекторите на НАП Пловдив са дали на Рюстемов 72 часа срок да плати обезпечението и да освободи стоката за реализация. От приходната агенция не посочват размера на обезпечението. Тъй като търговецът не е платил, товарът е класифициран като изоставен в полза на държавата и преминава под разпореждането на контролните органи от НАП.
Днес служител на Агенцията за безопасност на храните взе проба от картофите, която констатира, че те са годни за консумация. В следващите няколко дни те или ще бъдат реализирани на тържище, като средствата от продажбата им ще бъдат приход за бюджета. От НАП допускат варианта ако за картофите не се намери купувач, те да бъдат безвъзмездно предоставени на социални домове със заповед на финансовия министър.
Само за два месеца на територията на НАП Пловдив са наложени обезпечения общо на 16 задължени лица, търгуващи с рискови стоки, а размерът на платените обезпечения от тях е 226 465 лева.
В началото на годината със заповед на министъра на финансите като рискови бяха определени 18 вида стоки, между които плодове и зеленчуци, захар, брашно, месо и месни продукти, олио. Движението им на територията на страната се следи стриктно от екипи на приходната агенция, позиционирани на всичките ни граници с държави от Европейския съюз и от мобилни групи във вътрешността на България, припомнят от НАП.
За първите 4 месеца на годината на пунктовете за фискален контрол в цялата страна са извършени 28 300 проверки, като на 3 545 транспортни средства са поставени технически средства за контрол. Проверени са 246 милиона кг плодове и зеленчуци, 72 милиона кг месо и месни изделия, 28 милиона кг захар, 10 милиона кг олио, 9,5 милиона кг сухо мляко, 6 милиона кг брашно.