Ако видите жена без дрехи на полето – Еньовден е! Жътвата е забранена
Днес е Еньовден – празникът на билкарите, на Земята, която посреща слънцето и се изпълва с енергия. На този ден и винаги на 24 юни православната църква чества рождението на Св. Йоан Кръстител и често обредите и традициите на двата празника се преплитат.
Празникът съвпада с лятното слънцестоене, затова и много от поверията и обичаите са свързани с пътя на небесното светило и култа към него. Точно по изгрев, всеки буден трябва да се обърне с лице към слънцето и през рамо да наблюдава сянката си. Отразява ли се тя цяла, човекът ще бъде здрав през годината, а очертае ли се наполовина – ще боледува.
За Еньовден е характерно „грабенето“ и „маменето“ на плодородието от нивите и добитъка. Ритуалът се извършва от жени. Те отиват на нивите и танцуват. Тогава стръковете им се покланят. Прав остава само един стрък и това е царят на нивата. Магьосниците го откъсват и носят на своята нива или на нивата на този, който е поръчал „краденето“.
Грижата за съхраняване на реколтата и страхът от природните сили са породили още един ритуал — забраната да се жъне на Еньовден.
Смята се, че на Еньовден различните треви и билки имат най-голяма лечебна сила, особено на изгрев слънце. Те трябва да се откъснат рано сутрин преди изгрев слънце, за да имат мощна лечебна сила. От набраните билки, между които на първо място е еньовчето, жените правят еньовски китки и венци, вързани с червен конец.
Докато билките, които се берат на Гергьовден се използват за лекуване на добитъка, то еньовденските билки се използват за лекуване на хората.