Договарят 600 млн. лв. отгоре по Програмата за селските райони
Сайт твърди обратното – че ни взимат 81 млн. евро
Близо 600 млн. лв. предстои да бъдат наддоговорени по Програмата за развитие на селските райони до края на годината. Това стана ясно след приетото днес решение на Министерския съвет. Приемите ще бъдат по 15 мерки от програмата – 111 „Професионално обучение, информационни дейности и разпространяване на научни знания”, 112 „Създаване на стопанства на млади фермери”, 121 „Модернизиране на земеделските стопанства”, 123 „Добавяне на стойност към земеделски и горски продукти”, 141 „Подпомагане на полупазарни стопанства в процес на преструктуриране”, 223 „Първоначално залесяване на неземеделски земи”, 226 „Възстановяване на горския потенциал и въвеждане на превантивни дейности”, 311 „Разнообразяване към неземеделски дейности”, 312 „Подкрепа за създаване и развитие на микропредприятия”, 313 „Насърчаване на туристическите дейности“, 321 „Основни услуги за икономиката и населението в селските райони”, 322 „Обновяване и развитие на населените места”, 41 „Прилагане на стратегиите за местно развитие“, 431-1 „Управление на местни инициативни групи, придобиване на умения и постигане на обществена активност на съответната територия за местните инициативни групи, прилагащи стратегии за местно развитие“ и 511 „Техническа помощ“.
Наддоговарянето се прави с цел да се гарантира пълното усвояване на средствата по Програмата за развитие на селските райони. Взети са предвид както големият интерес на потенциалните кандидати, така и освободените средства от неизпълнени проекти. Към момента по ПРСР са договорени над 4.5 млрд. лева, което представлява 73% от бюджета на Програмата.
В средата на март предстои да бъде публикуван индикативният график, по който ще се отварят приемите за наддоговаряне през 2013 г. по ПРСР.
По-рано днес сайтът Дневник.БГ съобщи, че България по всяка вероятност ще загуби още 81 млн. евро по Програмата за развитие на селските райони. Медиата цитира анонимен източник от Брюксел. Парите са част от сумата от 400 млн. евро, която България имаше право да усвои по програмата до края на 2010 г. заради изискването, че предвидени за дадена година средства, могат да се усвояват до две години след това. През есента на 2012 г. от Министерството на земеделието обявиха спешен план за ускорено усвояване на средствата. Беше съобщено и че в рамките на програмата средства са пренасочени от едни мерки към други, за които има по-голям интерес. През януари директорът на Държавен фонд „Земеделие“ обяви, че заради слабият интерес България губи 51 млн. евро при общ бюджет на програмата за 2010 г. от 432 млн. евро.
През същия месец България обявява пред Брюксел, че е успяла в последното тримесечие на 2012 г. да усвои 281 млн. евро и е поискала от ЕК да ги възстанови. От комисията са възстановили 200 млн. евро като за другите 81 млн. евро се проверява в момента дали са изразходени според критериите на Брюксел.