България въобще не е в ситуация на фалит, смята Милен Велчев
Атаката срещу ПИБ може да е поръчана от длъжници на банката, предположи бившият финансов министър
„България въобще не е в ситуация на предизвикване или до наближаване към фалит“, смята бившият финансов министър от правителството на НДСВ Милен Велчев. „Ние сме в завидно финансово състояние. Нашият дълг е под 20% за разлика от доста страни, чиито задължения са над 70 на сто от БВП.“ Така настоящият шеф на „ВТБ капитал“ отговори на въпрос на Нова телевизия дали има резон в предложението на Бойко Борисов страната ни да потърси помощ от Международния валутен фонд (МВФ).
Велчев обаче уточни, че МВФ би могъл да изиграе положителна роля за България в две насоки. Ако се намеси, фондът би успокоил тези, които не вярват, че страната може сама да се оправи в кризата. Това може да се случи ако договорим кредитна линия, дори и да не я ползваме.
Втората положителна роля, която би могъл да изиграе МВФ е, че при договореност с него той би изискал страната ни да направи структурни реформи, каквито до момента няколко поредни правителства не правят. „Ако ние нямаме воля да променим системите на здравеопазването, пенсионната система, инфраструктурата и други, по-добре да го направим под диктовката на на фонда“, каза Велчев.
По повод възникналото недоверие в банковите институции, бившият финансов министър заяви най-отговорно, че нито малките, нито големите вложители ще загубят парите си. Ако побързат да изтеглят спестяванията си, те ще се лишат от лихвите, вместо да купят с тях подарък на близките си.
Милен Велчев е сигурен, че държавата притежава достатъчен финансов ресурс, за да покрие дупката, която се е отворила в Корпоративна търговска банка. Но дори и той да не е достатъчен, България може да изтегли още един външен дълг, тъй като е в много стабилно финансово състояние. Външните инвеститори имат доверие в страната ни след като само за 30 минути изкупиха в петък облигациите, които пласирахме. Велчев обърна внимание, че заявките на купувачите са били за два пъти повече ценни книжа от пуснатите на пазара, т.е. за над 3.5 млрд. евро.
За атаките срещу Първа инвестиционна банка той предположи, че може да идват от длъжници на банката, които искат да стопят задълженията си. „Това няма да им се получи, защото по закон те са длъжници“, коментира Велчев. ПИБ стои стабилно пазара, не е активна извън България, за да се е сблъскала с външни конкуренти“, отхвърли той съмнението, че атаката може да е поръчана от чужбина.