Стив Ханке: Фалирайте КТБ и така сенчестите кредити ще излязат на светло

Фатална грешка е България да поиска да членува в Европейския банков съюз, според финансиста

Стив ХанкеПроф. Стив Ханке смята, че най-добрата реакция на държавата в случая с Корпоративна търговска банка е да се позволи на банката да фалира. „По принцип смятам, че обявяването на фалит е подходяща мярка в случая с тази банка. Това означава, че ще го отнесат собствениците на банката и онези, които са взели пари на заем от нея. Надявам се да има достатъчно останали активи, за да се плати на хората, които имат влогове в банката. Поне на онези с влогове до 100 000 евро“, заяви в „Неделя 150“ на БНР преподавател по приложна икономика в САЩ, който помогна за въвеждането на Валутния борд у нас.

„Мнението ми клони към това да се обяви ликвидация. Така ще платят собствениците и длъжниците, а с наличните активи ще се издължите на вложителите. На банката трябва да се позволи да фалира.“ Според него при фалит, сенчестите фирми няма да останат в сянка. „Те няма да могат да останат в сянка, ще трябва да излязат на светло. Ако трябва да обобщя, държавните депозити в тази банка са политически мотивирани. Онези хитри политици, които обвиняват банкерите, всъщност са част от проблема. Защо изобщо са насочвали влоговете на държавните компании точно в тази банка? И дали парите после не са изтичали към фирми на свързани с тях лица?%

На въпрос имало ли е схема на свързани помежду си фирми, които са взимали заеми от КТБ с ясното съзнание изобщо никога да не ги връщат, Ханке отговори: „Данните, за които знам, показват, че документацията е непълна. Одиторите дори не могат да приключат работата си в нормалните срокове, защото документите липсват. Изглежда, че в банката са се вкарвали като депозити пари на много държавни предприятия, след което са раздавани на хора, свързани със собствениците на банката или с политици. Очевидно е, заради лошата документация. Точно за това предупреждавах гуверньора на БНБ преди година.“

„Случаят с КТБ прилича повече на откровена измама, от типа инвестиционни пирамиди, която направи Бърни Мадоф преди няколко години. Това не е нормално банкиране“, вижда американският финансист.

По повод поисканата от БНБ помощ от МВФ и ЕС, Ханке е убеден, че това е голяма грешка. „БНБ трябва сама да си оправи кашата, която забърка, сама да възстанови репутацията си, а не да търси външна помощ.“ 

Стив Ханке нарече „фатална грешка“ и решението на президента Росен Плевнелиев да вкара България в европейския единен банков надзор. „Де факто, президентът прави признание, че българите са некомпетентни сами да се справят с финансите си. На практика той заявява: „Толкова сме некадърни, че БНБ не може да надзирава нашите банки и ни трябват европейски бюрократи от Брюксел, които да ни вършат работата… Идеята, че България може да отиде в болницата на ЕС, където европейските лекари ще я излекуват, е изначално сбъркана. Българите като цяло грешат, като вярват, че парите са само в Брюксел и че само трябва да почукат на врата, за да ми дадат торбите със злато. Нима ЕС помогна на Гърция, след като изля милиарди там? Кажете го на някой обикновен гръцки гражданин.“

 

Leave a Comment