Руското ембарго смъкна плодовете и зеленчуците в Европа на половин цена

Пазар в Бърно, Чехия

Пазар в Бърно, Чехия

Два месеца след въвеждането на руското търговско ембарго „ефектът на доминото”  господства на европейските пазари, пише електронното издание на Gazeta.ru. Фермерите търпят загуби и се опитват да продадат стоката си на безценица, а Брюксел се опитва да реши кризата с все повече финансови компенсации. По информация на Bloomberg Bussinessweek в резултат на ембаргото 74% от бялото зеле, 63% от доматите, 57% от крушите, 54% от прасковите и нектарините и 52% от ябълките в Европа могат да станат негодни за употреба.

Потребителите – на печалба

Единствено печеливши от руското ембарго се оказаха потребителите. Падането на цените на плодовете и зеленчуците ги направи по-достъпни за по-широки слоеве от населението на редица европейски страни. Така например по данни на „Гардиън” някои плодове и зеленчуци в Европа  сега са с между 8% (моркови) и 40-50% (праскови и круши) по-евтини в сравнение с преди три години. От Белгия също съобщиха за спад в цените на ябълките и крушите. Според някои данни цената на крушите е паднала със 70% след въведените от Москва контрамерки, а първите партиди с полска продукция на дъмпингови цени вече заливат страните от Централна и Западна Европа.

В Чехия също се забелязва масово поевтиняване на плодовете и зеленчуците. Жителка на столицата Прага разказа за кореспондент на Gazeta.ru, че в момента полските ябълки вървят по 14 крони (около 1 лев), докато през миналата година по същото време цената им е била между 24 и 29 крони. Прасковите по думите и са паднали от 40 на 29 крони, а салата айсберг струва колкото килограм картофи- по 10,09 крони, при положение че през 2013 година се е  продавала на двойно по-високи цени. Промяна не се забелязва само в Холандия, тъй като според изследванията, това е страната в която потребителите имат най-голям достъп до плодове и зеленчуци.

 

Фермерите реагираха с протести

Фермерите от цяла Европа реагираха с протести на въведеното от Москва ембарго и мерките, предприети от Брюксел. По информация на „Ел Паис” в края на август млади фермери от Каталуния изсипаха тонове с нектарини и праскови върху знамената на ЕС в знак на недоволството си, че финансовите помощи от Брюксел отиват основно в правителствени организации, за социално осигуряване и в компании за транспорт, логистика и опаковане на плодовете, а до тях не стига нищо. В Амстердам пък както е известно организираха бой с развалени домати в подкрепа на засегнатите фермери. В края на септември на протест заради ниския стандарт на живот излязоха и френски фермери, недоволни от падането на цените след въведеното ембарго. Агресивната им реакция заради ситуацията на пазара няма да помогне за реализиране на готовата продукция, голяма част от която както се оказва ще отиде на боклука. Британският „Гардиън” отбелязва, че докато непосредствено след въвеждането на ембаргото кампанията „Яжте ябълки срещу Путин” се радваше на широка популярност, то шест седмици по-късно, когато списъкът на страните, попадащи под забрана за внос на руския пазар беше разширен,  политическият контекст в яденето на ябълки изчезна.

„На производствения сектор беше нанесен силен удар, тъй като 1/3 от европейските плодове и зеленчуци се изнасяха за руския пазар”, заяви генералният секретар на Copa-Cogeca Пека Песонен, и изрази разочарованието си, че Брюксел е изгубил толкова много време за одобрение на последния пакет от мерки в размер на 165 млн. евро. В това време се стигна до още по-голям спад на цените, и това според Песонен може да усложни ситуацията с подаването на заявки за компенсации.

Автор: Мартин Иванов

 

 

Leave a Comment