25 години от детронирането на Тодор Живков

тодор живковДнес се навършват 25 години от детронирането на Тодор Живков и началото на българския преход от плановия социализъм и идеологията му за равенство към пазарната икономика и демокрацията.

На 10 ноември 1989 г. за всеобщо изумление на българите генералният секретар на БКП и председател на Държавния съвет Тодор Живков беше свален от престола в партия майка след 33 години, които прекара на него. Това не беше чисто българска инициатива и акция на комунистическата плутокрация, а мощен полъх на промяна, който произведе Михаил Горбачов. Ден по-рано, на 9 ноември, немците събориха Берлинската стена и обединиха двете Германия преди това да стане официален акт.

На 10 ноември 1989 г. Политбюро принуди възрастния вече Живков да подаде оставка. Това бе организирано от члена на Политбюро Петър Младенов и кандидат-члена Андрей Луканов. Сценарият е такъв, че Живков няма шанс за реакция. Политбюро утвърждава Петър Младенов за негов наследник като генерален секретар на БКП. Пленумът предлага на Народното събрание да освободи Живков и от поста председател на Държавния съвет на Народна република България.

На 17 ноември, при първото заседание на Народното събрание след пленума, предавано пряко по телевизията, Петър Младенов е избран за председател на Държавния съвет.

Месец по-късно БКП се отказва от еднопартийния модел на управление и Централният комитет на партията взема решения за курс към парламентарна демокрация. За целта се предлага отмяна на чл. 1 от Конституцията, регламентиращ монопола на партията върху властта.

Народното събрание гласува отмяната му на 15 януари 1990 г. През юни същата година в България се провеждат и първите многопартийни парламентарни избори след 45 години тоталитарен режим.

Leave a Comment