Брюксел подкрепи България за газовия хъб
България има амбиции да добива и изнася енергийни суровини, е заявил Бойко Борисов пред еврокомисаря Корина Крецу.
Брюксел подкрепи създаването на газов хъб в България след спирането на проекта „Южен поток“. Това заяви зам.-председателят на ЕК по енергийния съюз Марош Шефчович след срещата си с премиера Бойко Борисов. „За създаването на хъб в България обаче, трябва да се направят още много неща. Зная, че българският премиер е готов да изследва различни възможности, ние сме готови за принос в тази посока“, отбеляза той.
Писмо с предложение за създаване на газов хъб в България беше изпратено в Брюскел от кабинета в средата на декември, след като на 1 декември руският президент Владимир Путин обяви спирането на проекта „Южен поток“.
Преди това Бойко Борисов се срещна в Брюксел с еврокомисаря по регионална политика Корина Крецу. „Радостен съм, че ЕК отчита, че България е на фронтовата линия предвид проблемите с „Южен поток“ и спрените проекти за АЕЦ „Белене“ и „Бургас-Александруполис“, от една страна, и от друга – ситуацията по границата с Турция и засиленият бежански натиск. С вашето отношение вие ни помагате за стабилността на страната“, е заявил Борисов.
Борисов и Крецу са обсъдили ситуацията около газопровода „Южен поток“ и идеята на българския премиер за
изграждане на газов хъб край Варна. За изграждането му страната ни кандидатства за европейско финансиране по плана „Юнкер“.
„На практика, освен да сме преносители и разпределители на газ, България има огромните шансове и амбиции да се превърне в страна, която добива и изнася енергийни суровини. Имаме магистрали, пътища, жп линии и мостове, а тук вече говорим за газови магистрали“, казал премиерът Борисов.
Той и еврокомисарят обсъдили и изграждането на интерконекторните газови връзки със Сърбия, Гърция и Румъния. В разговора е участвала и министърът на енергетиката Теменужка Петкова.
Борисов е поканил Крецу да посети България през май, за да открият заедно магистрала „Марица“.