Искаме от ЕС експортни субсидии за сирене и кашкавал, и временна национална помощ за животновъди
На Съвета по земеделие на 26 януари България ще настоява и да участва при удължаване на схемата подпомагане на овощари и градинари заради руското ембарго
Съветът по европейските въпроси (СЕВ) одобри позицията, която България ще защитава на заседанието на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство на 26 януари 2015 г. Главното в нея е, че страната ни настоява за допълнителни мерки за подкрепа на производители на мляко и млечни продукти в ЕС.
На Съвета Европейската комисия ще представи информация във връзка с руската забрана за внос на селскостопански продукти от ЕС. У нас най-засегнатите от ембаргото са секторът на млякото и млечните продукти, и секторът на плодовете и зеленчуците.
Позицията на България е, че ЕК трябва да изготви допълнителен анализ на актуалната ситуация на млечния пазар. Свиването на пазара на мляко и млечни продукти рефлектира върху изкупната цена на млякото. Затова ние бихме подкрепили въвеждането на експортни субсидии за сирена, включително българските бяло саламурено сирене и кашкавал, се казва в българската позиция.
Освен това предлагаме да се даде възможност на държавите-членки да прилагат временна държавна помощ по отношение на производителите на мляко, за да се избегнат масови фалити и загуба на поминък в цели региони.
Относно подкрепата за производителите на плодове и зеленчуци, становището ни е, че „България настоява предвиденото удължаване на срока на механизма, основаващ се на подпомагане за определени количества продукти, да се прилага и по отношение на държавите членки, на които съгласно Делегиран регламент (ЕС) № 1031/2014 беше предоставена възможността за прилагане на мерките за количествата до 3000 тона, до достигане на този лимит.“
Предвижда се Председателството да представи своята работна програма за първата половина на 2015 г. в областта на земеделието, рибарството, ветеринарните въпроси, безопасността на храните и фитосанитарните въпроси и горското стопанство.
България ще настоява още за въвеждането на допълнителен географски критерий по плана за инвестиции „Юнкер“. Казано по-просто, ще искаме приоритетно да получаваме на средства. Това е записано в приетия от СЕВ проект на позиция за заседанието на Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН).
Заседанието на ЕКОФИН ще се проведе на 27 януари в Брюксел, като основните теми са Планът за инвестиции в Европа, Програмата на Латвийското председателство, Работната програма на Европейската комисия за 2015 г., икономическото управление в ЕС и подготовка на срещата на министрите на финансите и на управителите на централните банки на държавите от Г-20, която ще се проведе на 9-10 февруари 2015 г. в Истанбул, Турция.
На 18 декември 2014 г. Европейският съвет прие заключения, че за насърчаването на инвестициите в Европа е необходимо създаване на Европейски фонд за стратегически инвестиции. Целта е да се мобилизират 315 млрд. евро в нови инвестиции между 2015 г. и 2017 г. На 13 януари ЕК публикува предложение за Регламент на Европейския парламент и Европейския съвет относно Европейския фонд за стратегически инвестиции. Страната ни приветства инвестиционната инициатива на ЕИБ и ЕК. Но в същото време считаме, че периферното местоположение на някои региони ги поставя като правило в по-неблагоприятна позиция спрямо други региони като привлекателност на инвестиционните проекти.
За да се избегне тази неравнопоставеност, ние предлагаме да се въведе допълнителен географски критерий, който да изравни привлекателността на инвестициите в региони като нашия. Това ще допринесе за сближаване на държавите членки, което е общоевропейска цел. Освен това, се казва в българската позиция, „при други равни условия инвестициите в по-бедните райони имат потенциала да генерират по-висока добавена стойност.“