Земеделската комисия отложи законопроекта за промяна на Закона за ДДС

В изчакване на нова среща с финансовия министър, която е насрочена за петък, депутатите от земеделскатаземеделска комисия комисия отложиха гласуването на законопроекта за изменение на закона за ДДС за следващата седмица. По време на дебатите в земеделската комисия в парламента стана ясно, че нито депутатите, нито представителите на браншовите организации, приемат аргументите на финансовото министерство, с които са направени промените в закона в края на миналата година, а именно с цел засилване на контрола върху контрабандата на горива.

„Реално не чухме никакви икономически аргументи в подкрепа на това решение на финансовото министерство“, заявиха вносителите на законопроекта, с който се цели промяна на приетите в края на годината изисквания за поставяне на измервателни уреди. От своя страна представителите на браншовите организации не виждат смисъл в осъществяването на подобен контрол, след като и в момента чрез системата за ваучерите те са контролирани от НАП по отношение на изразходваното гориво.

„По-добре е да се контролират производителите и вносителите на горива, отколкото фермерите. Не ни отрупвайте с нови разходи, и във времената когато се чудим как да си купим шрот, да сме принудени да дадем  още 20-30 хил. лева за измервателни уреди”, заяви по време на заседанието на комисията по земеделие Димитър Зоров, председател на асоциацията на говедовъдите. По думите му така приети, тези промени ще доубият фермерите. По-добре да се направи регистър на производителите и търговците на горива.

Според него за добро или зло имаме само един производител на горива и няколко вносители. Зоров определи като несериозно  чрез осъществяването на контрол върху фермерите да се търси по-голяма ефективност, вместо да се контролират производителите и вносителите.

В същото време по думите на Людмила Петкова, директор на Дирекция данъчна политика към финансовото министерство, по веригата от производител към потребител се появяват близо 30% горива с неплатен акциз, тъй като са декларирани с фиктивни фактури.

Целта на финансовото министерство е с тези промени да се оцени степента на риска и там, където е по-нисък, съответно да има по-облекчен режим на контрол. „Ние не искаме да затормозяваме малките производители, говориме за големите производители, при които има голямо потребление на горива от порядъка на 5, 10 или 20 тона”, заяви тя.

Представителите на браншовите организации призоваха депутатите да приемат законопроекта, а не да се изчаква планираната нова среща във финансовото министерство. „Искаме да има ефект за държавата и да се спре контрабандата на горива, а ние да продължим да оцеляваме”, заяви Бойко Синапов.

„От МФ искат да докажат, че подобна промяна и въвеждане на нивомери ще излезе много евтино. Това ще доведе до разделение на големи и малки, и като се въвежда облагодетелстване на едни за сметка на други”, заявиха от АЗПБ. Овен това от финансовото министерство са поискали да се направи оценка на въздействието върху земеделските производители на направените в закона за ДДС промени.

Leave a Comment