Създава се национална мрежа „За гората“ срещу дървената мафия
Проф. Михаил Константинов обяви тази вечер в „Панорама“ по БНТ, че се създава национална мрежа „За гората“ за борба с дървената мафия. „Хората казват: Ние ще ги спрем на всяка цена“, сподели реакцията на българите по селата, с които е говорил Константинов. От думите му се разбра, че ловните дружинки са обещали пълна подкрепа срещу изсичането на горите.
Константинов цитира стогодишно американско проучване за природата, което е оповестено съвсем скоро. Според учените промените в климата не се дължат толкова на вредните емисии, колкото на изсичането на горите.
Движението „За гората“ скоро ще има и собствен сайт zagorata. То ще настоява за конкретни мерки срещу изсичането на дърветата, първата от която е да се наложи мораториум върху износа на необработена дървесина.
Прочети още: Дървената мафия сече 3 млн. кубика гори на година, докарва ни потопи
Професорът подкрепи важността на мораториума като даде пример със завода за мебели в на Икеа в Гърция. Според него това предприятие работи в български дървен материал.
Константинов поиска да се промени Закона за горите от 2002 г., който е направен така, че да помага за незаконната сеч. Той смята, че за унищожаването на горите са виновни всички – от горския стражар до митничарите и хора в министерството.
„Оглушително“ нарече Константинов мълчанието на Министерството на земеделието и храните, както и на Агенцията по горите. Това го подсети да попита защо се мълчи и за прословутата схема 19/45, за която се заговори през 2014 г. и какво стана с „онази госпожа“ (бившия зам.-министър на земеделието Валентина Маринова, чиито ресор бяха горите – б.р.). „Разбрах, че се е върнала на висок пост в Агенцията по горите и че от шест месеца в отпуска“, подхвърли той.
––––-
Селото спеше, само реката шумеше между къщите. Това село цялото е в дере, защото хората не посмели да откраднат от орната земя за къщите си, та ги построили на гол камък и окото се радва да гледа къщите и плевните, надвесени над реката, ала дворовете са мали и каменисти.
Реката до днес нито веднъж не беше прииждала, защото еловият лес над селото пие водата на планината и спира снега. Лесът е бранще, заповедна гора и в него не бива да се чува глас на брадва. Само овчарите, когато слизат през буря, могат да дълбаят по елите кръстове, та да не ги бие небесен гръм. Разправят, че когато веднъж някой си подвисчанин започнал да сече една ела, тя заплакала с човешки глас, а от раната потекла кръв. И ръцете на оня изсъхнали. Не зная вярно ли е, разправяли са ми го, ала е вярно, че без тая гора Подвис ще слезе надолу по реката…”
––––––––––––––––-
АНТОН ДОНЧЕВ, „ВРЕМЕ РАЗДЕЛНО” Стр. 51, 1974, пето издание
за всяко едно изсечено дърво по 1г затвор за тоя когото го сече и да ги видиме тези цигани плъзнали по горите тогава дали ще сечат така безразборно
Подкрепям създаването на национална мрежа за защита на българските гори.Трябва да се преразгледа доклада за състоянието на горите,на Министерство на земеделието и горите,ако не себъркам от 2003г. Очаквам създаването на сайта,, За гората“
Г-н Константинов,
Кога ще го има сайта?
Какво стана с мораториума за износ на дървесина.
Сечта на горите продължава без никакви мероприятия по залесяване на изсечените гори. Така е от години в землището на с. Байкалско, Радомирско.
К. Александров
Г- н Константинов,едно голямо „Браво“ за Вас и кмета на Малко Търново.За останалите кметове от Бургаска област порицание за мълчанието и нехайството към общинските гори.Пиша Ви като човек,който от десетина години се занимавам с управлението на горски масив .Крайно време е да се направи мораториум за износа на дървен материал. С износа оправяме икономиката на съседни страни,а ние режем белите дробове на нашата държава.По мое мнение трябва да се вземат незабавни мерки и съм сигурен че държавните институции ако желаят могат да го направят.
Да се спре влизането на тежки камиони ,които разорават цяла Странджа и от коловозите се получават дълбоки дерета.Съседни държави се забранява сеч през зимата.
Агенцията по горите да не издава позволителни за износ.Контрол периодичен и постоянен и най-вече неподкупен на всички нива.
Колко дървен материал е отсечен толкова да се засади.
Много сте прав, дано ви подкрепят и други ,като мен. В с. Бърдо общ. И в Ихтиман се вършат безчинства в гората. Хората протестират в Министерството на земеделието, а те ги препращат в общината. От там ни чул ни видял. Ние не се предаваме .Скоро ще се разчуе за белите ,които причиняват фирми ,като „Еледжик99“-гр.Ихтиман