Мярка „Агроекология и климат“: До 900 €/ha за лозя и овощни, 200 € на ЖЕ от рядка порода
Пашата на животни в национални и природни паркове се поощрява със 126.80 евро/ха, а поддържането на местообитанията на защитени птици с 81,59 до 278 евро/ха
Проектът на Наредбата за условията и реда за прилагане на мярка 10 „Агроекология и климат“ в Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) е публикуван на интернет страницата на земеделското министерство (прочетете документа– ТУК).
По тази мярка ще се извършват плащания за възстановяване и поддържане на затревени площи с висока природна стойност – т.е. такива, които попадат в националните паркове „Рила“, „Пирин“ и „Национален Балкан“, както и в природни паркове. Подпомагат се също поддържането на местообитанията на защитени видове с орнитологично значение в обработваеми земи (някои видове гъски, Царски орел, Египетски лешояд и червеногуши гъски), прилагането на някои мерки за предпазване от почвена ерозия, традиционните практики за сезонна паша (пасторализъм) и опазването на застрашени от изчезване местни породи, важни за селското стопанство.
Кандидатите за подпомагане и бенефициентите по мярка „Агроекология и климат”, направление „Опазване на застрашени от изчезване местни породи, важни за селското стопанство“ и направление „Контрол на почвената ерозия“ могат да кандидатстват с едни и същи площи за подпомагане и по мярка 11 „Биологично земеделие”, се казва в чл. 7 от проектонардбата. Пак там се посочва още, че земеделските стопани не могат да заявяват едновременно за подпомагане една и съща площ, един и същи парцел, по мярка 10 „Агроекология и климат“ и мярка 12 „Плащания по Натура 2000 и плащания по Рамковата директива за водите“.
Допуска се един кандидат да може да бъде подпомаган едновременно за извършването на повече от една агроекологична дейност за периода на прилагане на мярка „Агроекология и климат“. При комбиниране на направления, максималният размер на годишното плащане е:
– за едногодишни култури – 600 евро/ха;
– за специализирани многогодишни култури/ трайни насаждения – 900 евро/ха;
– за друг начин на земеползване – 450 евро/ха;
– за застрашени от изчезване местни породи – 200 евро/ЖЕ.
За площи в национални и природни паркове
За възстановяване и поддържане на затревени земеделски площи с висока природна стойност (ВПС), помощта е 126.80 евро/хектар, ако това става чрез паша. И 113.51 евро/хектар, ако поддържането е чрез косене.
За опазване на някои птици
Поддържане на местообитанията на защитени видове в обработваеми земи с орнитологично значение, се определят следните помощи:
– за засяване и отглеждане на есенни зърнено-житни култури в местообитания на зимуващи видове гъски на минимум 50 % от заявените по дейността площи – 81,59 евро/ха;
– за превръщане на обработваемите земи, които са местообитания на Царски орел (Aquila heliaca) или Египетски лешояд (Neophron percnopterus), в постоянно затревени площи – 278 евро/ха;
– за засяване и отглеждане на есенни зърнено-житни култури в местообитания на червеногушата гъска на 50% от заявената по дейността площ и с минимум 30% царевица, попадащи в местообитанията на червеногушата гъска – 103.68 евро/ха;
– да не прибират реколтата преди 31 юли в площи с гнезда на ливадния блатар (Circus pygargus) – 109.93 евро/ха
За предпазване от почвена ерозия:
Контролът на почвената ерозия се финансира при прилагане на някои практики:
– за превръщане на обработваеми земеделски земи в постоянно затревени площи – 315 евро/ха;
– за противоерозионни мероприятия в лозя и трайни насаждения: – затревяване на междуредията на лозята и трайните насаждения – 156 евро/ха; за изграждане и поддържане на оттокоотвеждащи бразди и напречно на склона – 142 евро/ха;
– за противоерозионни мероприятия в обработваеми земи: за създаване и поддържане на буферни ивици – 40 евро/ха; за поясно редуване на културите – 38,2 евро/ха.
За пасторализъм
Традиционните практики за сезонна паша (пасторализъм) се подкрепят със 179 евро/ха, а при използване на най-малко две работни кучета– 182 евро/ха.
За опазване на застрашени породи
За опазване на застрашени от изчезване местни породи и сортове, важни за селското стопанство, са предвидени:
– за едър рогат добитък и биволи – 200 евро/животинска единица (ЖЕ);
– за овце и кози – 145 евро/ЖЕ;
– за свине – 122 евро/ЖЕ;
– за коне – 143 евро/ЖЕ;
Агроекологичните дейности или направления се изпълняват за период от пет последователни години, като срокът започва да тече от началото на годината на подаване на „Заявление за подпомагане“, което през първата година на кандидатстване е и „Заявление за плащане“.
В наредбата са посочени подробно условията, на които трябва да отговарят кандидатите, за да бъдат допуснати до финансиране по мярка 10 на ПРСР. Освен задължителните регистрации, те трябва или да докажат опит, или да преминат през 18-часов курс до 31 декември на втората година след първото одобрение на заявлението по мярката.