Алпинизъм на ръба на смъртта – Райнхолд Меснер

На 8 май 1978 г. най-великият жив алпинистРайнхолд Меснер Райнхолд Меснер достига третия полюс – Еверест, без кислородна бутилка. Ако друг го е правил преди него, то името му е останало неизвестно за историята на алпинизма.

По това време италианецът тиролец е на 33 години и името му тепърва започва да добива скорост и маса. Днес е на 70 и е оставил зад гърба си всичките 14 върха с височина над 8000 м, полюсите също, пустиня, опасни пътешествия в търсене на Йети, Гренландия, чието прекосяване счита за по-тежко от изкачването на връх. Меснер е извършвал и зимни изкачвания – на Еверест при минус 50ºС, на К2 при минус 30. Написал е също и осем книги. В биографичните му данни фигурира и участието му като депутат в Европейския парламент (1999-2004 г.). Райнхолд Меснер е човек, който със сигурност не може да каже, че е живял скучно, спокойно и безопасно. Някои, дори повечето от експедициите му, са на ръба на смъртта.

Припомняйки си катеренето към Еверест без кислород, Меснер разказва: „Преди да съм натрупал години, исках да изкача Еверест и то без кислороден апарат, макар че всички смятаха това за невъзможно. Това беше върхът, за който мечтаех. Не ме интерeсуваше, че мога да загина – както предвиждаха физиолозите. Към върха, към височината от 8848 метра, ме подтикваха не само фактът, че бях запленен от планината, но и липсата на кислородна маска.“

 

Райнхолд МеснерСмъртта е част от живота на алпиниста. Двама от братята му са загинали при жестоките катерения. През 1970 г. Гюнтер го е придружавал при изкачването на Нанга Парбат, намиращ се в Каракорум, на западната част от Хималаите. Райнхолд се завръща, но не и 23-годишният му брат. В продължение на 35 години оцелелият Меснер трябва да преглъща обвиненията, че е изоставил Гюнтер, за да се спаси.

През 2005 г. алпинисти попаднаха на тялото на загиналия брат, а мястото, на което бе открит трупа доказа, че го е затрупала лавина. Според разказа на Райнхолд, той и брат му са достигнали до върха крайно изтощени. Свършили са водата и храната, и Гюнтер е започнал да халюцинира заради височинната болест. Райнхолд, който губи 7 пръста заради измръзване по време на експедицията, казва, че са тръгнали надолу през западния склон Диамар и тогава брат му изчезнал. Меснер твърди, че изтощеният и влачещ се след него Гюнтер изведнъж е бил пометен от голяма снежна маса.

Другият брат – Зигфрид Меснер, е поразен от мълния по време на изкачване в Алпите. Райнхолд има седем братя и една сестра. Роден е на 17 септември 1944 г. в Южен Тирол (Северна Италия),  първото си изкачване прави със своя баща, когато е на 10 години.

По повод изкачването на върха на Земята без кислороден апарат, в интервю преди десетина години Райнхолд Меснер пояснява: „Правени са изследвания по този въпрос. Знаете ли, че преди нашето безкислородно изкачване учените смятаха височината от 8500-8600 м за пределна? През 1981 г. американска експедиция направи изследвания на самия връх и установи, че човек може да остане жив и на 19 метра над него. Те не изключват възможността това да важи и за 100 или 200 метра по-високо. Разбира се, при много добра кондиция, добро здраве и добра аклиматизация. Бих казал, че лимитът е около 9000 метра.“

 

 

Leave a Comment