„Зърнени храни България“ опита да изнесе пшеница за Египет и не успя

пшеница, пазарЕдин от лидерите в изкупуването, съхранението и търговията със зърно – „Зърнени храни България“АД , се отказа да пласира пшеница на най-големия купувач – Египет. Африканската държава внася годишно 11 милиона тона, като обявява обществени поръчки. Сред редовните ѝ доставчици България обаче отсъства, а търговията с хлебно зърно се практикува от фирми от Румъния, Украйна, Русия и Казахстан, разкри пред АгроПловдив борсов експерт.

Оказва се, че за да може България да се качи на вълната „износ за Египет“, е необходимо да има междудържавно споразумение. Но дори и то да е сключено, от „Зърнени храни България“ са попаднали на непреодолима пречка. Контрактите се осъществяват чрез две египетски компании, които прилагат корупционна схема.

Според последния оперативен анализ на Министерството на земеделието и храните, който е с дата 13 януари, износът на пшеница през пристанище Варна достига 1 107,4 хил. тона, което е с 58,6% повече на годишна база. Въпреки че цената на хлебното зърно (294 лв./т) е с 1.7 процента по-ниска спрямо началото на януари 2015 г., неговият експорт е с най-голям ръст заради значителния му излишък в страната.

За разлика от пшеницата, износът на рапица е в застой. Актуалната цена на маслодайното зърно е с почти 21% по-висока спрямо януари 2015 г. и е 695 лева за тон. Спрямо периода юли 2014-януари 2015 г., експортът за същия период, но през 2015/2016 г. е с 44 на сто по-слаб. Според борсовите наблюдатели това се дължи на по-малкото количество произведено зърно.

 

Leave a Comment