Животновъди: Мандри вече отказват българско мляко. Има ли държава?

Обявеният за утре протест ще се състои, но не се знае дали ще бъде масов. Браншът е обезверен
Светла Манева с грамотата, която класира фермата ѝ в Топ 3 в страната

Светла Манева с грамотата, която класира фермата ѝ в Топ 3 в страната

Мандрите започнаха да отказват на животновъди да изкупуват млякото им. „Вече двама колеги ми се обадиха да се оплачат. Единият е от Съединение, другият от Димитровград“, разказа Светла Манева. Тя има образцова кравеферма край Пловдив. Животновъдът от Съединение е имал договор с млекопреработвателното предприятие, което произвежда сирене под марката „Карабунар“. Другият фермер, който притежава нова ферма, оборудвана според европейските изисквания, получил съобщение от голям млекопреработвател, че от 1 април спира изкупуването на суровината. „Няма българско млекопреработвателно предприятие, което да не купува сурово мляко от Европа“, категорична е Манева.

„Европейското мляко ни залива. Цената му на рампа е от 0.48 до 0.55 лева за литър и ние не можем да си обясним как може да е толкова евтино и под себестойност. Единственото, за което се сещаме е, че европейските държави подпомагат животновъдите си с допълнителна субсидия на литър мляко. Знаем например, че Румъния раздава по 20 стотинки отгоре на всеки литър краве мляко. Е, как тогава да не изнасят в България на 0.48 лева“, горчиво запита Светла Манева.

Тя, а и доста хора от бранша, вече се питат дали крайната цел не е българското млечно животновъдство да се затрие, така че европейските фермери да имат шанс да оцелеят в този изключително труден период. „Въпросът вече е има ли държава, има ли правителство, има ли потребители, които да спрат този план. Защото животновъдството у нас умира и това е факт. Винаги съм гледала напред, справяла съм се в всички трудности, но днес нямам надежда за нищо“, каза още тя.

Танчо Колев

Танчо Колев

„Ние дори не можем да фалираме“, обясни пред АгроПловдив Танчо Колев, председател на Националното сдружение на млекопроизводителите. 90 процента от животновъдите не работят като фирми, а липсва Закон за фалит на физическите лица. „Много колеги вече искат да разпродадат, макар и на безценица, ферми и животни. Само че имат кредити към фонд „Земеделие“ и към банки, и трябва да продължат да работят на загуба, защото няма как да обявят фалит“, посочи той.

Мерките за млечния сектор, които европейският комисар Фил Хоган обяви наскоро, въобще не помагат на българите, според него. „Ние и без друго сме намалили производството и го намаляваме непрекъснато от 2007 г. насам. За нас Европа трябва да отпусне безвъзмездна помощ за преструктуриране. С тези пари ще можем да затворим животновъдните ферми и да започнем да се занимаваме с друго“, поясни Танчо Колев.

И двамата животновъди са сигурни, че има заговор срещу българските производители на мляко. На България се гледа единствено като на пазар, който може да поеме излишъците на европейските животновъдни стопанства, така че те да оцелеят. Точно затова Танчо Колев смята, че Европейският съюз трябва поне да си плати за затварянето на българските ферми.

10-те милиона лева, обещани от земеделския министър Десислава Танева на вчерашната среща във Велико Търново, са капка в огромния недоимък на родните животновъди. Тази помощ е от миналогодишната финансова подкрепа за европейското животновъдство, отпусната след големия протест на бранша в Брюксел. Тогава за България бяха определени 6 млн. евро, а 10-те милиона лева, които земеделското министерство ще раздаде, са част тях.

Другата възможност за оцеляване, според Танчо Колев, са средствата по de minimis, които са 24 милиона лева.

Светла Манева обаче смята, че формулата, по която те се раздават, е напълно сбъркана. „Не може да отпускат 15 000 евро на стопанство. Какво значи „на стопанство“, когато има ферми с 20 и ферми с 200 крави. Има ферми, които фактурират всеки продаден литър и такива, които продават млякото в шишета на улицата. Толкова ли не разбраха в министерството, че помощта трябва да се дава за литър произведено мляко, а не на калпак?“, пита тя.

 

„Вчера след срещата във Велико Търново колегите решиха, че ще участват в обявения за утре (24 март) протест пред Министерския съвет. Днес вечерта ще свикам Управителния съвет на нашето сдружение да решим дали и ние да участваме или да го подкрепим без присъствие“, каза Колев. Той призна, че животновъдите са уморени, обезсърчени и вече не вярват на нищо. „Умира българското животновъдство. Няма държава“, повтори той думите на Манева.

„Ако има държава, тя може да направи така, че само за 3 дни да се съживим“, заяви председателят на сдружението. Това може да стане ако резултатите от проверките на Агенцията по храните в мандрите бъдат обявени в централните новини на електронните медии. Да се знае кой влага растителни масла, кой използва сухо мляко, кой работи с вносно. Ако не се заблуждават потребителите, а върху етикетите на млечните продукти се изписва, че са произведени със суровина от Унгария или Румъния, или отдругаде. Ако финансовото министерството провери как така при спада на изкупните цени на млякото и на горивата цените на млечните продукти поскъпват.

„Не мога да разбера как така държавата не реагира, когато цял един бранш се закрива“, каза Танчо Колев уморено, без да влага вече дори и грам емоция. Той обаче смята, че е редно българите да знаят, че вече няма да купуват сирене, кашкавал, кисело и прясно мляко, произведени от български ферми. „Трябва да знаят още, че ще освободим много работници, голяма част от които са бивши затворници и цигани. И те отново ще започнат да крадат у нас или в Европа“, допълни Колев.

 

Leave a Comment