Нови инвестиции в Пловдивско: Кланица в Куклен, цех за млечни в Браниполе
Кланица за едър и дребен рогат добитък, и свине ще изгражда местният инвеститор Рафет Юмер чрез фирмата си „Нов шанс 2012″ЕООД. Капацитетът й ще е 10 тона трупно месо на ден, се чете от решението на РИОСВ относно инвестиционното предложение. Кланицата ще се намира Малката промишлена зона на град Куклен, който през уикенда отпразнува 10 години като град.
Името на Рафет Юмер пък стана популярно през 2013 г., когато обвини в корупция ветеринар от Областната дирекция по безопасност на храните. Последният загуби работата си, още повече че през 2009 г. е прикрил факта, че Юмер поддържа незаконна кланица чрез фирмата си „Шанс 2005″ООД.
Законната този път кланица ще е в нова сграда с всички необходими помещения, съобразно технологичните изисквания и функционалните особености – вход-изход транспортни средства, място за дезинфекция на транспортните средства, участък за извършване на ветеринарно-медицински преглед, изолационни боксове за болни животни, боксове за хранене и поене на животни, предкланачни боксове, участък за зашеметяване, сектор за обработка на трупно месо, съхранение на трупно месо и др. За отпадъчните производствени води ще се изгради локално пречиствателно съоръжение.
На няколко километра под Куклен – в село Браниполе, пловдивската фирма „Нигал 7″ЕООД възнамерява да създаде предприятие за разфасовка, преработка и съхранение на млечни продукти със собствени опаковки. В предприятието ще се разфасоват и преработват/преопаковат максимум 8 тона на ден млечни продукти, които ще се получават от регламентирани млекопреработвателни предприятия. Става въпрос основно за сирене и по-малко за кашкавал, извара, топено сирене. От натрошеното сирене и кашкавал с добавка на извара и масло ще се произвежда на място топено сирене максимум 250 кг на ден. От натрошено сирене, извара, цедено кисело мляко и подправки ще се произвежда катък. Инвеститорът ще приема и 1 тон на ден краве мляко за обработка.
Млечни продукти ще се получават от регламентирани млекопреработвателни предприятия, а млякото – от кравеферми. Млякото ще се преработва до пастьоризирано прясно мляко в бутилка от 1 л.