И хоп: Добивът от ябълки се удвои само за месец от любов към … парите

От 461 кг/дка към 11 август т.г. той скочи на 914 килограма

Средният добив от ябълките в страната е 914 кг/дка или с 35.8% по-висок спрямо същия период на 2015 година, показва последният публикуван аграрен анализ на Министерството на земеделието и храните. Данните за ябълките са към 15 септември. По-интересно е обаче, че той е двойно повече спрямо 11 август тази година. Тогава оперативният анализ показа, че средният добив от ябълкова градина е 461 кг/дка (виж ТУК). Отправихме въпрос към производители на ябълки дали летните сортове са по-нискодобивни спрямо по-късните, но отговорът беше отрицателен.

Реколтираните площи в страната тази година са с 8.4% по-малко, но за сметка на това продукцията е с над 24% повече. Защо реколтираните площи към 15 септември са по-малко при положение, че тази година всички плодове, в това число и гроздето, узряха с около десет дни по-рано, не се разбира от анализа. Не може да се каже, че това се дължи и на изкоренени градини, защото площите в плододаване тази година са само с 1.8% по-малко спрямо миналата.

Възможно е добивите да са по-високи заради новите условия по обвързаните плащания, които ще влязат в сила от догодина. При тях изискваното минимално количество ябълки от декар е повишено от 434 кг/дка на 1 283 кг. Това обяснява в голяма степен внезапното увеличение на средния добив от градините. Естественият въпрос в случая е колко ли ябълки биха родили българските масиви ако обвързаните плащания бяха фиксирани за 3 тона плодове от декар. Отговорът е предварително зададен: Ни повече, ни по-малко от 3 тона. Но още по-резонният въпрос е защо обвързаните плащания не са обвързани с качеството, а с количеството? Защото кел файда ако три четвърти от националното производство отива за направата на оцет или вино, или ракия, или концентрат, с изкупна цена 10-13 стотинки за кило? Което пък означава, че градините не са изкоренени единствено заради субсидията, а ябълките от Полша са добре дошли, за да запълнят пазарния дефицит и джоба на полския овощар.

Коментар на професионалния производител на ябълки:

Снимка 2

Снимка 2

Снимка 1

Снимка 1

Фермерът от Пловдив Красимир Кумчев публикува в личния си Фейсбук тези дни две снимки с кратък коментар. На едната се виждат чували, пълни с ябълки, които явно са от ниския ценови сегмент. Фермерът случайно е попаднал на гледката и се изкушил да я документира. На другата снимка се виждат плодове от неговата градина. Под двата кадъра овощарят е добавил следния текст:

Ако на някого не му е ясно как в България се раздават субсидии, обяснявам – ЕДНАКВО и на единия производител /снимка 1/, и на другия /снимка 2/. Пита се: ако няма субсидии, какво ще прави първият?

В една телевизия казах, че влизайки в сградата, мисловната дейност на екипа на МЗХ спира.

Сгрешил ли съм?

 

 

2 Comments

  1. зс каза:

    И още нещо не знам той как ще съществува ако бъдат спрени субсидиите защото 3000дк по 200лв са 600 000 без тях ще запее друга песен!Аз пък предлагам субсидия да има само до 300дк Защото субсидия над 100 000 лв годишно не е подпомагане а е ЗАБОГАТЯВАНЕ!

  2. зс каза:

    Само, че не уточнихте,че и двете снимки са от неговите градини Защо? ПЛАТЕНИТЕ СТАТИИ ВЕЧЕ РАЗПОЗНАВАТ ЛЕСНО!Няма как всичката продукция да бъде качествена да не заблуждаваме хората.Целта на тоя производител е да отстрани колкото се може повече производители за да може да ТОЙ давзима повече пари на хектар обвързана подкрепа. По негово предложение беше вдигнат средния добив с ясното съзнание ,че точно така ще стане.Сега пак е не доволен иска само той да взема субсидии за какъв се мисли……

Leave a Comment