6-годишното дело „Монсанто против Боуман“ приключи. Голиат победи
Най-големият производител на генномодифицирани семена санкционира 75-годишния фермер с 85 000 долара и защити патента си
Върховният съд на САЩ постанови, че земеделският производител Върнън Хю Боуман е нарушил патента на мегакомпания Monsanto, използвайки неправомерно определен вид соя, предлаган от компанията. Голиат победи. Делото бе заведено още през 2007 година, когато най-големият производител на генномодифицирани семена в света установи, че Боуман от Индиана нарушава условията на патента.
Според тях купувачът на семена няма право да използва материала за втора реколта. Той може да продава или влага продукцията в производство на растително масло и фураж, но не и за семе. Това е посочено в патентните условия на компанията, и закупувайки семена, фермерите се задължават да спазват условието. Санкцията, която Върховният съд налага на 75-годишния Боуман, е 85 000 долара.
„Не съм направил нищо лошо“, каза при предишното съдебно заседание земеделският производител Боуман. „Няма нищо незаконно и никаква заплаха за Монсанто“.
Адвокатите на американската компания обаче смятат, че нейната интелектуална собственост е била нарушена. Те настояваха, че този спор е от решаващо значение не само за земеделието, но за други области като медицината, биотехнологиите, информационните технологии, природните науки.
Плюсът на генномодифицираните семена на соя на Монсанто е, че при използването на определен хербицид срещу плевелите (препаратът е също на Монсанто), той поразява всички растения, но е безвреден срещу посева. Фермерът Боуман харесал това качество и започнал да заделя семена за повторно използване, с което нарушил договора. От компанията производител установили, че производителят ежегодно закупува от тях семена, но засетите от него площи със соя са по-големи от тези, които биха били ако е използвал само от новозакупените. И завели делото.
Земеделецът твърдеше в своя защита, че винаги изпълнява договора си с Монсанто и купува нови генномодифицирани семена всяка година за своята основна култура. Но от 1999 до 2007 г.., за да спести пари, той купува и други семена от местен производител, и тях засява отделно. Оттам идвала допълнителната част от реколтата.
Това твърдение обаче не се доказа в съда.
„Недопустимо е да се каже, че не можете да продадете ваксина на аптекар, ако не са изчерпани всички права на ваксината“, посочва Уаксман. Така е и за софтуера. „Аз нямам право да натисна бутон и да направя един милион копия“, обясниха адвокатите на Монсанто.
От своя страна адвокатът на Боуман твърдеше, че производителят не е заплаха за бизнеса на Монсанто.
Върховните съдии обаче прецениха, че спорът е принципен и осъдиха Върнън Хю Боуман от Индиана.