По идея на България може да се въведе задължителен QR код за вината
„България предлага да се въведе QR код за вината, който да бъде поставен на етикетите на всяка бутилка. Чрез прочитането му от мобилно приложение на смартфон потребителят бързо ще получи подробна информация за регион и година на производство, сорт, вкусови качества и потребителска оценка“. Това съобщи изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по лозата и виното инж. Красимир Коев по време на заключителна пресконференция на 40-тия юбилеен Световен конгрес по лозарство и винарство, който се проведе в София. Темата за въвеждането на QR код ще бъде поставена за обсъждане на следващата Генерална асамблея на Международната организация по лозата и виното, която ще се проведе през следващата година в Уругвай.
Красимир Коев обясни, че идеята е резултат от съвместна работа на лозаро-винарската общност в страната ни, администрацията на Изпълнителната агенция и Министерството на земеделието, храните и горите. Целта е да се внедряват практични иновации за целия винарски сектор, които да достигат бързо до голям брой хора по целия свят. „По този начин напитката става разпознаваема и всеки потребител ще има достъп чрез приложение на мобилния си телефона. С QR кода купувачът ще има възможност да следи рейтинга на дадено вино“, допълни инж. Коев. По думите му възможността да се оцени на момента вино, което е дегустирано ще създаде нови перспективи пред производителите и любителите на напитката.
Инж. Красимир Коев каза още, че провеждането на Световния конгрес в страната ни дава шанс да се увеличат, както чуждестранните инвестиции, така и реализацията на по-големи количества български вина извън граница. Само до края на годината той очаква ръст на експорта с 30%, а за следващата – дори удвояване.
Жан-Мари Оран, Генерален директор на Международната организация по лозата и виното, (OIV) посочи, че се наблюдава тенденция на пренасочване на консумацията към по-нискоалкохолни винени напитки в сравнение със спиртните. По думите му потребителите консумират по-малко, но по-качествени вина.
Президентът на Международната организация по лозата и виното проф. д-р Моника Кристман открои климатичните промени като основно предизвикателство пред лозаро-винарския сектор. Тя похвали България за перфектната организация на световния конгрес по виното и изрази убеденост, че всичките над 500 участници във форума ще се върнат отново у нас. Проф. Кристман коментира, че въвеждането на QR код ще е прекрасен начин за получаване на допълнителна информация от потребителите, но се пошегува, че дигитализацията не бива да измества дегустацията. През 5-те дни на световния конгрес по виното в София са приети 22 резолюции, както и са изнесени 280 доклада от представители на 33 държави.